1346 (1046) 2018-12-07 - 2018-12-13

85. urodziny Dworca Morskiego

8 grudnia, w dniu 85. urodzin Dworca Morskiego Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza na niezwykły spektakl-słuchowisko z udziałem Danuty Stenki i Roberta Więckiewicza, zrealizowany na podstawie listów emigrantów.
8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki.
W tym roku urodziny Dworca Morskiego przeniosą uczestników w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego są listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji. Do udziału zaproszono Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytać będą wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów. Aby oddać emocje towarzyszące emigrantom zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnym, na potrzeby spektaklu starannie wyselekcjonowano 30. listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji.
Widowisko wyprodukowane będzie w technice binauralnej. Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku, dokąd przybywali emigranci.
Widowisko odbędzie się przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo przez zaproszonych do współpracy muzyków. Spektaklowi towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna.
Start o godz. 19.00. Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie Muzeum Emigracji.

  • ikonaOpublikowano: 06.12.2018 15:55
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.12.2018 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona