1346 (1046) 2018-12-07 - 2018-12-13

Grudzień w Muzeum Miasta Gdyni

„Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”. Tak naprawdę jednak jest to dla wielu z nas najprzyjemniejszy czas w roku, wypełniony rodzinną atmosferą, zimowymi spacerami, prezentami i przepysznymi potrawami. To wreszcie czas odpoczynku.
Zanim jednak rozsiądziemy się do świątecznych stołów warto przygotować odpowiednią świąteczną dekoracje, na przykład podczas wydarzeń z cyklu „Akcja Choinka”.
Nic nas jednak nie wprowadzi w świąteczny nastrój tak jak nowa wystawa czasowa pt. „Wesołych świąt” poświęcona graficznym pocztówkom z poprzedniego wieku. Czasy, w których powstawały te małe arcydzieła, bezpowrotnie minęły, jednak przesłanie prezentowanych pocztówek jest wiecznie aktualne. Radość, miłość, szczęście, tęsknota, nadzieja oraz wyjątkowa atmosfera Świąt Bożego Narodzenia przebijają zarówno z projektów graficznych autorstwa m.in. Grzegorza Rosińskiego (twórca Thorgala), Józefa Wilkonia czy Marii Uszackiej, jak i z treści zamieszczanych przez nadawców świątecznych kartek.
W grudniu będą kontynuowane cykle wykładów. 13 grudnia, w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wydarzenia „Instrukcja obsługi dizajnu” dr Hubert Bilewicz opowie o państwowotwórczej roli projektowania w II RP. Warto wspomnieć również o spotkaniu z Zofią Marią Smalewską, autorką powieści „Saga rodziny Grzeszczaków”, które odbędzie się 14 grudnia o godz. 18.00.
Muzeum Miasta Gdyni to także tradycyjne oprowadzania kuratorskie po wystawach: „Wesołych świąt” (9.12, 23.12) oraz „Gdynia – dzieło otwarte” (16.12, 30.12).
Więcej na www.muzeumgdynia.pl.