1346 (1046) 2018-12-07 - 2018-12-13

Śledzie i Wieloryb popłynęły do społeczników

Gdyńskie organizacje pozarządowe inspirują, działają na rzecz społeczeństwa i starają się ułatwiać życie mieszkańcom. Raz do roku spotykają się, żeby podsumować swoje osiągnięcia, przeprowadzone akcje i zastanowić się nad nowymi wyzwaniami. A wszystko podczas „Gdyńskiego Forum Pozarządowego” 30 listopada. Społecznicy i organizacje pozarządowe, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami, otrzymały nagrody „Srebrnego Śledzia” i „Pozarządowego Wieloryba”.

Na forum reprezentowane są organizacje z różnych sektorów – i te zajmujące się pomocą społeczną czy senioralną, promotorzy mobilności aktywnej, organizacje osób z niepełnosprawnościami czy też kulturalne. Dyskutujemy, rozmawiamy, podsumowujemy to, co się wydarzyło w ostatnim roku, ale również planujemy, co będzie w przyszłości. To ważne spotkanie i cieszę się, że tak wiele osób na nie przybyło – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Najprężniej działające organizacje, najciekawsze osobowości i najlepsze inicjatywy roku otrzymują wyróżnienia oraz nagrody „Srebrnego Śledzia” przyznawane przez Gdyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego. W tym roku otrzymali je: Stowarzyszenia Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego – za projekt „Bo na kibicowanie nie ma leku”, który ma na celu integrację środowiska kibiców niepełnosprawnych oraz prowadzenie audiodeskrypcji z piłkarskich rozgrywek Arki Gdynia, Bank Żywności w Trójmieście za pomysł sklepu społecznego „Za Stołem” i Wanda Gawrońska, która jest pielęgniarką i od 20 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Wyróżnienia otrzymały dwie organizacje: Fundacja Rodzina Marynarza za integrowanie środowiska kobiet żyjących w związkach na odległość oraz Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” za inicjatywę oswajania dorosłości.
Podczas forum wręczono także nagrodę „Pozarządowego Wieloryba”. Jest ona przyznawana za całokształt pracy danej organizacji i powstała z potrzeby wyróżnienia tych, którzy robią tak dużo, że więcej już nie można. „Pozarządowego Wieloryba” otrzymało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni. Działa ono na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, by mogły żyć godnie i w pełni korzystać z praw człowieka.
W Gdyni działa około 800 organizacji pozarządowych. Prowadzą one różnego rodzaju działania – społeczne, sportowe, edukacyjne, kulturalne, czy pomocowe.
Gratulujemy.

ikona