Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1347 (1047) 2018-12-14 - 2018-12-20

10 lat Środowiskowego Domu Samopomocy

Terapia ruchowa, muzykoterapia czy treningi pamięci z wykorzystaniem innowacyjnej aplikacji MEMO to tylko niektóre zajęcia jakie proponuje seniorom Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Wąsowicza. Ta dzienna placówka wsparcia jest istotnym elementem w gdyńskim systemie pomocy najstarszym mieszkańcom Gdyni i ich rodzinom. 6 grudnia odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia jej istnienia.
Spotkanie uświetniła swoim występem Oliwia Gniech, uczennica Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. Nie mogło również zabraknąć urodzinowego tortu.
Decyzję o uruchomieniu ośrodka przy ul. Wąsowicza poprzedziliśmy analizą potrzeb gdyńskich seniorów i ich rodzin – zaznaczył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Po 10 latach mogę z przekonaniem stwierdzić, że mamy w mieście dobrze działającą placówkę, wspierającą najstarszych gdynian w podtrzymywaniu sprawności zarówno umysłu, jak i ciała, Zapewniając seniorom dzienną opiekę pod okiem wykwalifikowanej kadry, jednocześnie wspieramy ich rodziny i opiekunów np. w utrzymaniu aktywności zawodowej.
Ośrodek prowadzi różnego rodzaju zajęcia m.in.: terapię ruchową, gimnastykę ogólnousprawniającą, zajęcia plastyczne, muzykoterapię, biblioterapię, trening podtrzymywania umiejętności samodzielnego funkcjonowania w domu, treningi umiejętności społecznych, głównie w obszarze komunikacji i relacji z innymi, poradnictwo psychologiczne oraz tzw. treningi pamięci z wykorzystaniem innowacyjnej aplikacji MEMO, która została opracowana specjalnie na potrzeby seniorów, w różnym stanie zdrowia. Poziom ćwiczeń i zadań odpowiada kompleksowej stymulacji funkcji poznawczych.
Czuję się w tym miejscu bardzo dobrze, mam znajomych, przyjaciół, z którymi wspólnie spędzamy czas – zdradziła Wiktoria Wasilewska, podopieczna placówki. – Razem gramy, śpiewamy i rozwiązujemy różne zadania. Będąc tutaj, czasem zapominam, że już niebawem skończę 90 lat.
Nad podopiecznymi czuwa 16-osobowy zespół składający się z terapeutów, opiekunów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego i personelu pomocniczego. Pracownicy pomagają również podopiecznym np. w załatwianiu spraw urzędowych i wizyt lekarskich. Ośrodek prowadzi także indywidualne, ogólnodostępne konsultacje dla rodzin i opiekunów osób chorujących na zespoły otępienne. Konsultacje dotyczą m.in. prawidłowej opieki nad chorymi w domu oraz przybliżają rodzinie specyfikę choroby, na którą cierpi ich bliski. Jak podkreślają członkowie rodzin podopiecznych, w ośrodku panuje ciepła atmosfera.
Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Jeśli zdrowie podopiecznych na to pozwala organizowane są wycieczki krajoznawcze w okolice Trójmiasta, pikniki czy wizyty w muzeach. Cyklicznie odbywają się imprezy okolicznościowe. W ramach działań międzypokoleniowych ośrodek współpracuje również z gdyńskimi szkołami i przedszkolami.

ikona