1347 (1047) 2018-12-14 - 2018-12-20

Dworzec Morski ma 85 lat

85 lat temu Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego 8 grudnia 1933 r. budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki.

W tym roku urodziny Dworca Morskiego były świętem, podczas którego można było wyruszyć w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego były listy polskich emigrantów.
Do udziału w wydarzeniu zaproszono Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytali wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów. Widowisko odbyło się przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Dworzec Morski w Gdyni otwarto 8 grudnia 1933 roku. Za projekt odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”.
Bryłę obiektu odtworzono w 2013 roku, w momencie, gdy rozpoczęto prace adaptacyjne i remontowe po utworzeniu Muzeum Emigracji. Ze szczególną dbałością przywrócono wówczas także wszystkie detale.

ikona