1347 (1047) 2018-12-14 - 2018-12-20

Odważni wygrali zdrowie

450 uczestników w wydarzeniach, 150 przebadanych osób, setki rozmów o zdrowiu i profilaktyce raka jądra. Intensywne, listopadowe działania w ramach ogólnopolskiej Kampanii społecznej „Odważni Wygrywają”, poświęconej profilaktyce raka jądra, którą od 9 lat organizuje Fundacja Gdyński Most Nadziei można uznać za w pełni zrealizowane.
Odważny autobus i trolejbus, treningi z najlepszymi sportowcami oraz komandosami, event w CH Riviera, setki zaangażowanych osób, ogrom ważnych rozmów o zdrowiu mężczyzn, wiele atrakcji i jeden wspólny cel – zaszczepienie praktyki samobadania, aby wygrać z rakiem jąder. Kolejny raz podczas Kampanii „Odważni Wygrywają” było energetycznie, odważnie i aktywnie.
W listopadzie, który na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, w Gdyni odbyło się wiele otwartych wydarzeń dla wszystkich chętnych, podczas których promowano profilaktykę nowotworową i prozdrowotne zachowania.
Odważni chętni brali udział między innymi w takich wydarzeniach jak: sparing z drużyną koszykarzy Arki Gdynia w Gdynia Arenie, trening z żołnierzami elitarnej Jednostki Wojskowej Formoza na plaży w Babich Dołach, ćwiczenia z czterokrotnym Mistrzem Polski rugbistami z Arki Gdynia na Międzynarodowym Stadionie Rugby w Gdyni. Event w CH Riviera w Gdyni zorganizowany wraz ze studentami medycyny (gdzie odbyły się m.in. badania pomiaru ciśnienia, cukru, nauka samobadania jąder na fantomach, rozdawanie materiałów edukacyjnych). Wielu chętnych wzięło także udział w konkursie fotograficznym na FB, z nagrodami w postaci 100 biletów na piłkarski mecz ligowy Arki Gdynia.
W tegorocznej edycji uczestniczyły 22 gdyńskie lokale gastronomiczne. Odważni pojawili się także w firmach i szkołach z serią prelekcji na temat profilaktyki raka jąder i nauki samobadania.
Profilaktyka w chorobach nowotworowych jest szczególnie istotna – w przypadku raka jądra, głównym działaniem jest samobadanie – jako najskuteczniejsza metoda wykrywania zmian. We wczesnym stadium jest on wyleczalny niemalże w 100 %. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów, których aktualną listę Fundacja umieszcza na stronie Kampanii: www.odwazni.com.
Współorganizatorem kampanii było miasto, a prezydent Wojciech Szczurek objął akcję Honorowym Patronatem.

ikona