1347 (1047) 2018-12-14 - 2018-12-20

Projekty Roku powstały #wGdyni

Gdyńscy twórcy grafiki użytkowej mają za sobą rewelacyjny rok – doceniono to na arenie ogólnopolskiej. Gala „Projekt Roku 17/18” przyniosła kilka istotnych nagród z gdyńskimi akcentami. Grand Prix za wyjątkową wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy Projektanci” otrzymał Patryk Hardziej, a w kategorii Wydarzenie/Osobowość zwyciężyło stowarzyszenie Traffic Design, które nagrodzono za szeroko pojęte łączenie grafiki z architekturą.
„Projekt Roku” to pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.
Do Gdyni powędrowało przede wszystkim najważniejsze z wyróżnień – Grand Prix, które zostało przyznane Patrykowi Hardziejowi za wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy Projektanci”, która była hołdem dla legendarnego polskiego grafika.
Patryk Hardziej został doceniony przez jury „Projektu Roku” także na etapie nominacji. Projektant i ilustrator prowadzący studio w Gdyni otrzymał osobistą nominację, a także za swój autorski projekt – kurs „Sztuka projektowania”.
Ważny laur, zwycięstwo w kategorii Wydarzenie/Osobowość otrzymało gdyńskie stowarzyszenie Traffic Design – znane lokalnie z wielu projektów, które zmieniają oblicze przestrzeni publicznej. Przypomnijmy, że stowarzyszenie odpowiada m.in. za „Re:Design” czy biennale Traffic Design, zmienia sklepowe szyldy, eksponuje istotne detale architektoniczne, propaguje estetyczne podejście do tematu miasta.
Za organizację konkursu jest odpowiedzialne Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, które powstało w 2004 roku z inicjatywy grupy projektantów z Warszawy. Ideą STGU jest obrona niezależności twórczej i zasad rzetelnego, profesjonalnego designu oraz dbanie o prestiż zawodu projektanta.
Gratulujemy.

ikona