1348 (1048) 2018-12-21 - 2019-01-03

Mistrzostwa Świata FIFA U-20: Znamy logo i terminarz w Gdyni

Do najważniejszego piłkarskiego wydarzenia przyszłego roku – Mistrzostw Świata FIFA U-20 – zostało niecałych pięć miesięcy. Znamy już oficjalne logo turnieju oraz terminy meczów, które zostaną rozegrane w Gdyni. Tych będzie aż 10. Nad morzem poza fazą grupową rozegrany zostanie także mecz 1/8 turnieju, ćwierćfinałowy, półfinałowy oraz spotkanie o trzecie miejsce.
Przedstawiciele FIFA i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego (LOC) zaprezentowali logo, które towarzyszyć będzie przyszłorocznej imprezie. Widnieje na nim symbol charakterystyczny dla danego regionu. W przypadku Polski zdecydowano, że będzie to krokus – kwiat rozkwitający na wiosnę.
Po piłkarskich Mistrzostwach Europy UEFA EURO U21 nadszedł czas na mistrzostwa świata. To wspaniała okazja, aby na własne oczy zobaczyć piłkarzy, którzy już za chwilę decydować będą o obliczu światowego futbolu. Już dziś, wraz z gdynianami, z radością oczekujemy wspaniałych emocji – zapewnia prezydent Wojciech Szczurek.
Mistrzostwa Świata FIFA U20 Polska 2019 zostaną rozegrane w Gdyni, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Lublinie oraz Tychach.
Łącznie w Gdyni zobaczymy aż 10 meczów. Wielkie granie przy Olimpijskiej rozpocznie się 23 maja. Następnie czeka nas prawdziwy maraton spotkań, które odbędą się 23, 25, 26, 28, 29 i 31 maja (faza grupowa), 2 czerwca (mecz 1/8 turnieju), 8 czerwca (mecz ćwierćfinałowy), 11 czerwca (mecz półfinałowy) i 14 czerwca (mecz o 3. miejsce).
Regularnie gościmy w Gdyni wielkie wydarzenia sportowe, dzięki czemu zdobywamy cenne doświadczenie. Dlatego jestem spokojny, że sprostamy zadaniu. Czekamy na pierwszy gwizdek – komentuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
W turnieju tym, stanowiącym trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA, wystąpią 24 zespoły z całego świata. Poza Polską, która występuje w roli gospodarza, na turniej zakwalifikowały się jeszcze następujące zespoły: Japonia, Korea Południowa, Katar, Arabia Saudyjska (AFC); Honduras, Meksyk, Panama, USA (Concacaf); Nowa Zelandia, Tahiti (OFC); Francja, Włochy, Norwegia, Portugalia i Ukraina (UEFA).
Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią po czterech uczestników z Afryki (CAF) i Ameryki Południowej (CONMEBOL). Komplet uczestników poznamy przed losowaniem, które odbędzie się 24 lutego w Gdynia Arenie. Zaraz potem fani z całego świata będą mogli kupować bilety na finały, dostępne na FIFA.com.
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem Mistrzostw.
Mistrzostwa Świata FIFA do lat 20 w tak kochającym piłkę kraju jak Polska to coś wyjątkowego. Ten kraj w ostatnich dekadach dał dużo światowej piłce. Fani w sześciu miastach będą mieli okazję obejrzeć wielkiej klasy talenty. – zachwala Zvonimir Boban, Sekretarz Generalny FIFA do spraw futbolu.
Mistrzostwa Świata FIFA U20 mają opinię prawdziwej „fabryki talentów”. Wśród najbardziej znanych zawodników, którzy zagrali w Mistrzostwach Świata FIFA U20 są m.in. Sergio Aguero, Lionel Messi czy Diego Maradona.

ikona