1348 (1048) 2018-12-21 - 2019-01-03

Rok 2019 zacznie się #wGdyni

Wielkie odliczanie do Nowego Roku czas zacząć! Gdynia przywita go w swoim stylu – ekologicznie, alternatywnie i z wielkimi gwiazdami na scenie a huk fajerwerków zastąpi pokaz laserowo-multimedialny. Na skwerze Kościuszki zagra Ørganek, Bovska, Kiev Office i elektroniczny duet Vacos Malcolm.
Otwarcie bram zaplanowane jest na godz. 20.00, koncerty natomiast rozpoczną się o godz. 21.00. Zaczniemy od osadzonych w postpunkowej tradycji, mocnych rockowych brzmień gdyńskiego zespołu Kiev Office. O godz. 21.35 pojawi się egzotyczna i kolorowa Bovska. Stary rok pożegnamy w iście rockandrollowym stylu za sprawą gitarowych riffów i charakterystycznego wokalu gwiazdy Męskiego Grania Tomasza Organka (od godz. 22.45). O godz. 00.15 sceną zawładnie, znany bywalcom trójmiejskich klubów duet Vacos Malcolm.
Odbędzie się też tradycyjne odliczanie do północy z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. A tuż po nim tegoroczna nowość, czyli pokaz laserowo-multimedialny. Gdynia tym samym dołącza do miast, które rezygnują z fajerwerków w Sylwestra. Całe wydarzenie poprowadzi dziennikarz muzyczny Kamil Wicik.
Na gdyńskiego Sylwestra warto przyjść z całą rodziną. W tym roku strefa rodzinna będzie bardzo mocno rozbudowana o różne atrakcje m.in. o warsztaty promujące zdrowe odżywianie. Nowością jest rezygnacja z pokazu fajerwerków. Te zastąpi w tym roku pokaz laserowo-multimedialny. – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

W Sylwestra najlepiej bawić się w gronie rodzinnym dlatego dla rodziców, którzy zdecydują się spędzić ten wieczór z dziećmi czekać będzie specjalna strefa rodzinna. Oprócz animacji i kreatywnych zabaw będzie możliwość pobrania specjalnych opasek identyfikacyjnych dla dzieci. Przypominamy, że warto przyjść z dziećmi na koncerty, jednak w tym przypadku powinniśmy pamiętać, aby zadbać o zabezpieczenie ich słuchu przy pomocy wygłuszających słuchawek.
Dla tęskniących za latem przewidziano „Żar Tropików”. Będzie to strefa spotkań, gdzie na leżakach i hamakach będzie można odpocząć i ogrzać się przy grzybkach grzewczych. Nie zabraknie także bogatej oferty gastronomicznej w alei foodtracków. Zadbamy także o ekologię. Stąd eko-rybki, czyli śmietniki do segregacji odpadów ustawione w strefie.
Nowością w tym roku, będzie pokaz laserowo-multimedialny z oprawą dźwiękową, który zastąpi pokaz sztucznych ogni.
Sylwetki wykonawców
Ørganek to jeden z ważniejszych zespołów grających alternatywnego rocka. Założona w Toruniu przez Tomasza Organka, basistę Adama Staszewskiego i perkusistę Roberta Markiewicza. Zespół był wielokrotnie nagradzany i nominowany, w tym m.in. Fryderykami.
Bovska zadebiutowała w 2016 roku i szturmem zdobyła polski rynek muzyczny. Pierwszy nakład debiutanckiej płyty „Kaktus” został wyprzedany 2 dni po premierze.
Willam Malcolm i Vacos, czyli Łukasz Zieliński to DJ-ski duet.
Kiev Office to grupa z Gdyni, założona w 2007 r. przez Michała Miegonia. Od wielu lat nieprzerwanie dostarcza głośnych melodii i abstrakcyjnych tekstów. To dzięki rytmicznemu fundamentowi grupy, czyli perkusiście Krzysztofowi Wrońskiemu i basistce Joannie Kucharskiej.

Zmiany w organizacji ruchu i komunikacji w święta i Sylwestra

W związku z organizacją imprezy sylwestrowej 2018/2019 pn. „Rok zaczyna się w Gdyni” wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji ruchu drogowego:
– od godz. 8.00 27 grudnia zwężona zostanie jezdnia skweru Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Żeromskiego oraz na wysokości budynku Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej RP. Zwężenie spowodowane będzie pracami montażowymi sceny oraz zaplecza technicznego imprezy. Jezdnia pozostanie zwężona do godz. 9.00 3 stycznia.
– od północy z 30 na 31 grudnia do godz. 9.00 1 stycznia wyłączony z ruchu zostanie skwer Kościuszki od ul. Waszyngtona do ul. Świętojańskiej (w kierunku ul. 10 Lutego) oraz od ul. Świętojańskiej do ul. Borchardta (w kierunku al. Jana Pawła II), łącznie z jezdniami bez przejazdu przebiegającymi wzdłuż budynków nr 14-26 i nr 13-19).
– od północy z 30 na 31 grudnia do godz. 2.00 w nocy 1 stycznia wyłączony z ruchu zostanie odcinek ul. Żeromskiego pomiędzy ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki.
– 31 grudnia na skwerze Kościuszki oraz na odcinku ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ul. Pułaskiego do skweru Kościuszki obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania. Pozostawione w tym miejscu pojazdy mogą zostać odholowane.
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu oraz do poleceń wydawanych przez Policję, Straż Miejską i członków służby porządkowej organizatora.

ikona