1348 (1048) 2018-12-21 - 2019-01-03

Szczepienia przeciwko HPV – trwa rejestracja do programu

Trwa proces rejestracji 13- i 14-latek mieszkających/zameldowanych w Gdyni do programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Rodzice i opiekunowie dziewczynek z rocznika 2004 mają czas do 31 grudnia 2018 r., aby zapisać dzieci do programu finansowanego z budżetu miasta.
Rejestracja do programu:
– on-line – poprzez stronę www.zdrowie.gdynia.pl,
– osobiście – w siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia, ul. Władysława IV 43, piętro II w godzinach 8.00 do 16.00 Lista przychodni wykonujących szczepienia będzie dostępna po zakończeniu procedury wyboru realizatorów programu.
Szczepienia będą wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. typom 6, 11, 16 i 18. Typy 16 i 18 uznawane są za najbardziej niebezpieczne, według WHO są to czynniki rakotwórcze dla człowieka.
Pełen schemat szczepienia w przypadku dziewczynek do ukończenia 13. roku życia obejmuje podanie pierwszej dawki szczepionki, a następnie po 6 miesiącach podanie drugiej dawki.
Natomiast w przypadku dziewczynek w wieku 14 lat pełen schemat szczepienia obejmuje podanie pierwszej dawki szczepionki, następnie w odstępie 2 miesięcy od podania pierwszej dawki podanie dawki drugiej, a po 6 miesiącach trzeciej. Każdorazowe podanie jednej dawki szczepionki będzie poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymagać będzie zgody rodzica/opiekuna prawnego.
Wirus HPV jest bardzo powszechny i odpowiada za powstawanie raka szyjki macicy. Najczęściej wykrywanymi w materiałach nowotworów złośliwych są typy HPV 16 i 18. Typy 16 i 18 wirusa HPV są odpowiedzialne za około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.
Natomiast typy HPV 6 i HPV 11 są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych, czyli brodawek narządów płciowych.
Fakt zamieszkania córki/podopiecznej na terenie Gdyni będzie zweryfikowany w przychodni na podstawie dokumentów rodziców/opiekunów prawnych lub dziecka.
Więcej informacji pod numerem telefonu 58 880 83 22.
Na stronie www.zdrowie.gdynia.pl znajdują się niezbędne informacje dotyczące programu.
Strona stanowi źródło wiedzy na temat szczepień oraz zagrożeń, jakie niesie za sobą wirus HPV.

ikona