1349 (1049) 2019-01-04 - 2019-01-10

Kultowa kamienica po metamorfozie

Przechodnie i goście „Desdemony” mogą cieszyć oko nowymi, estetycznymi elementami, fot, Jan Ziarnicki

Przechodnie i goście „Desdemony” mogą cieszyć oko nowymi, estetycznymi elementami, fot, Jan Ziarnicki

03.01.2019 r.

Przed wojną była własnością przedsiębiorstwa „Panta Rei”, dzisiaj mieści się w niej uwielbiana przez gdynian klubokawiarnia. Modernistyczną kamienicę przy ul. Abrahama 37 wzięło na warsztat Stowarzyszenie Traffic Design.

Pięciokondygnacyjny budynek do niedawna nie prezentował się zachęcająco. W ostatnich latach kamienice, jak wiele tego typu obiektów, opanował wizualny chaos. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Traffic Design. Projekt re: designu kamienicy pod kuratelą Jacka Wielebskiego realizowali S.C Szyman, znany gdynianom z murali przy ul. Mściwoja oraz Maciej Połczyński, grafik specjalizujący się w typografii.

- S. C Szyman jest artystą, który świetnie czuję kontekst architektoniczny. Wspólnie z Maciejem Połczyńskim stworzyli metaloplastykę i liternictwo, które współgra z charakterem i rytmami budynku – mówi Jacek Wielebski ze Stowarzyszenia Traffic Design.

- Naszym zadaniem było uporządkowanie chaosu związanego z reklamą i szyldami. Nie sililiśmy się na ekstrawagancję, staraliśmy się raczej dopasować do architektury i stworzyć coś stonowanego z chwytliwymi detalami, takimi jak klamka do bramy – dodaje S. C Szyman.

Pierwszym krokiem modernizacji kamienicy było usunięcie reklam i ujednolicenie identyfikacji wizualnej działających tu firm. Dzięki temu przechodnie i goście „Desdemony” mogą cieszyć oko nowymi, estetycznymi elementami: szyldem klubokawiarni (krój pism zaprojektował Maciej Połczyński), bramą, lampą z numerem, płytą chodnikową z napisem „Panta Rei” i wizytownikiem przedsiębiorców.

Działania zostały zrealizowane w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Inicjatorem przedsięwzięcia była jedna z działających w budynku firm.

Stowarzyszenie Traffic Design jest organizacją pozarządową działająca na rzecz poprawy stanu przestrzeni publicznej oraz edukacji kulturalnej i artystycznej. Wśród głośnych projektów zrealizowanych przez stowarzyszenie należy wymienić m.in. działania w ramach Biennale Sztuki Miejskiej Traffic Design, odmalowanie bloku przy ul. Lelewela 7-9, metamorfozę budynku żłobka „Niezapominajka”.
  • Płyta chodnikowa z napisem „Panta Rei”. Typografie zaprojektowal Maciej Połczyński, fot. Jan Ziarnicki
  • Wizytownik dla działających w budynku przedsiębiorców, fot. Jan Ziarnicki
  • Nowa brama, wizytownik i płyta chodnikowa, fot. Jan Ziarnicki
  • Nowa lampa z numerem budynku, fot. Jan Ziarnicki