1349 (1049) 2019-01-04 - 2019-01-10

Odpady niebezpieczne - gdzie wyrzucamy?

Większość z nas miewa w domu niebezpieczne odpady. Warto wiedzieć, jak pozbyć się ich legalnie i w zgodzie ze środowiskiem.
Niebezpieczne odpady to między innymi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (RTV i AGD), resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środki do konserwacji i ochrony drewna, rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam, środki ochrony roślin, świetlówki, termometry, przełączniki, a także baterie i akumulatory, zużyte tonery.
Niebezpiecznym odpadem są też niewykorzystane leki. Ustawiono specjalne pojemniki w 200 aptekach, do których należy je odnosić.
Wśród odpadów niebezpiecznych znajdują się również baterie. Można je odnieść do jednego z 500 punktów na terenie urzędów, sklepów, a także szkół i przedszkoli.
Mniejsze odpady można przywieźć do stacjonarnych Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, których na terenie Związku jest 12 (adresy i godziny otwarcia można znaleźć na stronie www.kzg.pl). Duży sprzęt AGD i RTV powyżej 20 kg (na przykład telewizory czy lodówki) zabierany jest po zgłoszeniu.
Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem telefonu 58 624 66 11. Odbierany jest kompletny, duży sprzęt RTV i AGD (elektroodpady) o wadze powyżej 20 kg, tj. lodówki, telewizory, pralki, zmywarki, kuchenki elektryczne, itp. Na odbiór trzeba czekać do 10 dni.
Nie będzie odbierany sprzęt wystawiony przed pergolę śmietnikową oraz sprzęt niekompletny (bez agregatu, silnika, cewki kineskopowej).
Kontakt: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” (ul. Konwaliowa 1), tel. 58 624 66 11, mail: dgo@kzg.pl.

ikona