Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1349 (1049) 2019-01-04 - 2019-01-10

Przebudowa Przystani Śmidowicza 49 nabiera tempa

Przebudowa Przystani Śmidowicza 49 nabiera tempa

Przebudowa Przystani Śmidowicza 49 nabiera tempa

Rozpoczęły się prace budowlane związane z kompleksową przebudową byłego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ulicy Śmidowicza 49 na Oksywiu w multifunkcjonalne centrum sąsiedzkie. Będą z niego korzystać mieszkańcy wszystkich północnych dzielnic miasta, ale też goście z całej Gdyni. Wykonawca inwestycji uzyskał już wszystkie niezbędne zgody oraz pozwolenie na budowę. W budynku byłej szkoły rozpoczął się demontaż starych instalacji, stolarki oraz innego wyposażenia, które zostanie zastąpione nowym, nowoczesnym i energooszczędnym sprzętem. Zakończenie budowy oraz aranżacja przestrzeni wokół budynku powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2019 roku.
 
- Od czerwca na Oksywiu, w części budynku byłego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ulicy Śmidowicza 49 działa już grupa animatorów z Laboratorium Innowacji Społecznych, wspieranych przez instruktorów z Gdyńskiego Centrum Sportu - przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Przystań Śmidowicza 49 zmieni się gruntownie dzięki rozpoczętej właśnie przebudowie całego budynku dawnej szkoły i zagospodarowaniu pokaźnego terenu zielonego wokół. W przyszłej ofercie oksywskiego centrum sąsiedzkiego nie zabraknie zajęć i aktywności dla wszystkich mieszkańców dzielnic północnych i całej Gdyni. Organizowane tam będą wydarzenia rozwijające pasje, a także kształtujące umiejętności i zainteresowania dzieci, młodzieży, rodzin oraz seniorów. Ideą nadrzędną wszystkich powstających w Gdyni Przystani jest to, aby oferta była tworzona z myślą o mieszkańcach i w oparciu o ich osobiste zaangażowanie, pomysły i inicjatywy.

Do przebudowanego centrum sąsiedzkiego przeprowadzą się również: DOPS nr 2, Placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka „Światłowcy” oraz Klub Seniora „Północ”. Ofertę będą uzupełniać dostępne na miejscu usługi społeczne i opiekuńcze.

- Aby przyszłe centrum sąsiedzkie mogło spełniać tak wiele funkcji z myślą o lokalnej społeczności Oksywia i mieszkańców wszystkich gdyńskich dzielnic, przebudowa budynku dawnej szkoły ma kompleksowy charakter – tłumaczy Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych. - Prace realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, po uzyskaniu już wszystkich niezbędnych zgód i pozwolenia na budowę, zaczynają nabierać tempa. Wyłoniony w przetargu na wykonawcę Zakład Remontowo – Budowlany „Tym – Bud” z Pruszcza Gdańskiego przez najbliższe kilka miesięcy niemalże od nowa zaaranżuje wnętrze budynku. Zmieni się układ wielu pomieszczeń, wymienione zostaną wszystkie instalacje. Ponadto, zbudowana zostanie winda i usunięte będą inne bariery architektoniczne tak, aby z oferty Przystani Śmidowicza 49 mogli korzystać naprawdę wszyscy chętni.

Sale szkolne zmienione zostaną w pracownie plastyczne, krawieckie, czy kulinarne. W ręce majsterkowiczów będzie oddany warsztat stolarski, tam znajdzie się miejsce do drobnych prac trudnych do wykonania w domowym zaciszu.

Remont obejmie także obecnie udostępniane sale gimnastyczne. Będą w nich organizowane zajęcia jogi, czy tańca, a także gry i inne ćwiczenia, co powinno ucieszyć wszystkich miłośników aktywnego relaksu, z żyłką sportowca.

Gruntownie zmieni się także teren bezpośrednio przylegający do powstającego centrum sąsiedzkiego. Zbudowany będzie plac zabaw, boisko, siłownia zewnętrzna i urządzenia do crossfitu oraz ścianka wspinaczkowa. Miłośnicy dobrych filmów będą mogli spotykać się na pokazach plenerowego kina.
W Przystani Śmidowicza 49 rozbudowany zostanie ogród społeczny, który już w tym roku wydawał pierwsze plony. To będzie miejsce dla miłośników zdrowej żywności - ziół czy warzyw uprawianych z myślą o wykorzystywaniu zbiorów na własne potrzeby. Nieopodal znajdzie się miejsce na ogólnie dostępnego grilla.

Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 10 milionów złotych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest w trzecim kwartale 2019 roku.
 
Już dziś możesz odwiedzić Przystań Śmidowicza 49, skorzystać z oferty lub zaproponować własną inicjatywę wzbogacającą listę wydarzeń w rozwijającym się nieustannie centrum sąsiedzkim na Oksywiu.
Szczegółowe informacje znajdują się na profilu fb:
www.facebook.com/search/top/?q=przysta%C5%84%20%C5%9Bmidowicza&epa=SEARCH_BOX
Kontakt:  e-mail: smidowicza49@lis.gdynia.pl; tel. 58 727 39 25
Uwaga: W dniach 24 i 31 grudnia 2018 oraz 1 stycznia 2019 Przystań Śmidowicza 49 będzie nieczynna.
 
 

Projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.01.2019 11:53
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.01.2019 13:38
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona