1349 (1049) 2019-01-04 - 2019-01-10

Rozpocznij rok w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni już od stycznia zaskoczy wszystkich odwiedzających nowymi, nietuzinkowymi pomysłami, a także zapewni solidną dawkę wykładów, oprowadzań kuratorskich i zajęć edukacyjnych.

Od początku roku 2019 Muzeum Miasta Gdyni inicjuje „Projekt Miasto” – siedmioletni cykl działań, który będzie się odbywać we wszystkich dzielnicach Gdyni. Projekt to liczne warsztaty, spotkania z  mieszkańcami, badania społeczne oraz działania animacyjne – zarówno w instytucji, jak i w przestrzeni miejskiej.

W styczniu rozpoczynają się filmowe seanse związane z projektem (18.01.2019), a także rusza akcja „Badacze Miasta” (26.01), podczas której będzie można stać się wolontariuszem, poszukującym niezwykłych miejskich historii związanych z teraźniejszością Gdyni.

25 stycznia odbędzie się premiera płyty „Gdynia 1988-2018” wydanej przez Muzeum Miasta Gdyni – wyjątkowego muzycznego albumu, będącego hołdem złożonym Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej lat 80. przez współczesne, związane z Gdynią zespoły i muzyków. To również próba nowego spojrzenia na kultowy, wydany w 1988 roku, album Gdynia, który zawierał nagrania formacji takich jak Pancerne Rowery, Bielizna czy Apteka. Podczas premiery wystąpi formacja Band A oraz Kiev Office – będzie to przyczynek do serii występów na żywo gdyńskich formacji w Muzeum Miasta Gdyni.

Kontynuowane będą cykle wykładów. 10 stycznia, w ramach wydarzenia “Instrukcja obsługi dizajnu” dr Hubert Bilewicz opowie o międzywojennym dizajnie. 17 stycznia dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, dr Jacek Friedrich, opowie o tajnikach warsztatu twórców pocztówek świątecznych z poprzedniego stulecia. Wykład nawiązywać będzie do wystawy „Wesołych Świąt”, którą można oglądać do końca lutego.

Do 20 stycznia można zapoznać się z wystawą Doroty Nieznalskiej „Przemoc i Pamięć”. Ostatniego dnia ekspozycji odbędzie się kuratorskie oprowadzanie z udziałem artystki, która opowie o kulisach powstawania instalacji oraz o historiach kryjących się za prezentowanymi fotografiami.

Najbliższe wydarzenia:
– 5 stycznia, godz. 11.00 – „Maszynownia: Wesołych Świąt” – rodzinne warsztaty tworzenia kart pocztowych
Warsztaty skierowane są dla dzieci od lat 6 do 12 i odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca. Wstęp: 10 zł/dziecko (opiekun bezpłatnie), obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl lub tel. 58 662 09 35/36/37.
– 6 stycznia, godz. 14.00 – Oprowadzanie po wystawie „Wesołych Świąt”.
Wstęp bezpłatny.
– 10 stycznia, godz. 12.00 – „Projekt Miasto: Sztuka w mieście” – spotkanie z  Dacjanem Bekasiewiczem, artystą street artu.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumgdynia.pl lub tel. 58 662 09 35/36/37
– 10 stycznia, godz. 17.30 – „Instrukcja obsługi dizajnu. Polski dizajn międzywojenny: między tradycją a awangardą” – wykład dra Huberta Bilewicza.
Wstęp bezpłatny.

ikona