1350 (1050) 2019-01-11 - 2019-01-17

27. Finał WOŚP – Gdynia zagra dla orkiestry

Przed nami już 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze ze zbiórek i aukcji zostaną przeznaczone na sprzęt medyczny, który pomoże ratować życie i zdrowie najmłodszych pacjentów specjalistycznych szpitali. W Gdyni gramy cały weekend.

Tradycyjnie w Gdyni będą działać trzy główne sztaby, które przy wsparciu setek wolontariuszy i wielu instytucji zagrają dla najbardziej potrzebujących. W tegorocznej edycji zbieramy na sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Gdyni Orkiestra gra cały weekend, jednak najwięcej atrakcji czeka na uczestników 13 stycznia.

Sobota, 12 stycznia

Centrum Handlowe Batory
(ul. 10 Lutego 11)
– w godz. 11.00-20.00 będzie można wziąć udział w licytacjach, kupić wielkoorkiestrowe gadżety i zobaczyć występy zespołów tanecznych, muzycznych i sportowych.
– o godz. 17.30 na scenie zagra gwiazda wieczoru, zespół Detko Band.

Galeria Szperk
(ul. Dąbka 338)
– w godz. 11.00-20.00 będzie można wziąć udział w licytacjach, kupić wielkoorkiestrowe gadżety i zobaczyć występy zespołów tanecznych, muzycznych i sportowych.
– o godz. 11.00 odbędzie się „Akcja Książka”. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia lektur, które za symboliczną opłatą będzie można wylosować podczas finału.
– o godz. 15.00 – „Tańczymy Poloneza po Galerii”
Głównym punktem programu będą dwie licytacje.
– o godz. 16.00 rozpoczną się licytacje prowadzone przez Wójta Gminy Kosakowo Marcina Majkę;
– o godz. 17.00 rozpoczną się licytacje prowadzone przez Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Centrum Handlowe Klif
(al. Zwycięstwa 256)
– w godz. 11.00-20.00 będzie można wziąć udział w zabawie fantowej i kupić gadżety Orkiestry.

Centrum Handlowe Riviera
(ul. Kazimerza Górskiego 2)
Swoją siedzibę będzie miał tu sztab Stowarzyszenia In gremio i Społecznej Jedynki, czyli Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni im. Dzieci Zjednoczonej Europy.
– w godz. 10.00-20.00 będzie można wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez gdyńskie organizacje pozarządowe m.in. z ratownictwa medycznego czy dogoterapii. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, w tym roku organizatorzy przygotowali strefy o nacisku na pracę twórczą. Do wyboru strefa małego architekta, kreatywności czy robotyki. Miłośnicy tańca irlandzkiego i dobrej muzyki znajdą coś dla siebie.
– przed godz. 13.00 na scenie zagości szkoła tańca irlandzkiego ISTA,
– o godz. 15.00 wystąpi znany trójmiejskiej publice zespół Ortalion,
– o godz. 17.00 zagra gwiazda wieczoru, czyli zespołu Future Folk. Występem kończącym całodniowe aktywności będzie koncert Ambershire.
Przez cały dzień będą trwać również licytacje – wśród prowadzących nie zabraknie prezydenta Wojciecha Szczurka, który po godz. 16.00 będzie prezentował unikatowe przedmioty. Wśród rzeczy będą m.in. pamiątki z autografami Lecha Wałęsy, Filipa Chajzera czy zawodników Arki Gdynia.
Tradycyjnie będą też przedmioty limitowane, jak jeden z 1000 globusów Polski znanych z serialu „Ucho Prezesa” z autografami głównych bohaterów – tytułowego Prezesa i Mariusza.

Niedziela, 13 stycznia

Sztab w Teatrze Miejskim
(ul. Bema 26)
Przed uczestnikami cały dzień atrakcji, którego zwieńczeniem będzie wielka orkiestrowa licytacja.
– o godz. 13.00 swoje umiejętności zaprezentują dzieci i młodzież z pracowni taneczno-gimnastycznych, wokalnych, instrumentów klawiszowych, ukulele oraz gitary klasycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Na deskach teatru nie zabraknie również najmłodszych reprezentantów MDK-u, czyli Klubu Małolata.
– w godz. 14.00-15.00 przed budynkiem zaparkują pojazdy Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej, które będzie można obejrzeć od środka.
– o godz. 15.00 Formacja Artystyczna Osiedlowego Klubu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk” oraz Towarzystwo Miłośników Gdyni wystawią „Burzę” Williama Shakespeare’a. W przedstawieniu wezmą udział seniorki (najstarsza ma 94 lata) uczęszczające regularnie na warsztaty aktorskie.
– o godz. 16.00 grupy taneczne ze Studia Tańca FEST zaprezentują swoje najlepsze układy.
– o godz. 16.15 odbędzie się wyjątkowy koncert, w którym wystąpią maluchy uczęszczające na zajęcia muzyczno-ruchowe w Studiu Edukacji Muzycznej Impresja.
– o godz. 18.00 odbędzie się główny punkt finału, czyli wielka orkiestrowa licytacja. W foyer teatru czynny będzie także sklepik z gadżetami. Chętni będą mogli również zbadać poziom cukru.
Centrum Aktywności Seniora
(ul. 3 Maja 27-31)
– w godz. 11.00-18.00 w siedzibie CAS działać będzie orkiestrowa kawiarenka. Oprócz kosztowania przysmaków i pysznej kawy w programie pokaz mody, koncerty, poezja i wspólne śpiewanie.

Róża Wiatrów
(al. Jana Pawła II 2)
– w godz. 10.00-20.00 odbędą się licytacje. Wśród przedmiotów m.in. złote serca, vouchery do hoteli, zaproszenia do restauracji i kawiarni, wycieczki Stena Line, czy niespodzianki od Arki Gdynia. Ponadto sklepik z gadżetami wielkoorkiestrowymi, występy zespołów tanecznych i grup sportowych. Wieczór umili występ Detko Band o godz. 19.00.

Uniwersytet Morski i Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego
(al. Jana Pawła II 3)
– o pełnych godzinach (między 12.00 a 16.00) odbywać się będą pokazy.
Będzie można również zapoznać się z działaniem symulatora manewrowego, na którym studenci Wydziału Nawigacyjnego uczą się m.in. manewrowania statkiem. Specjalnie z okazji 27. finału WOŚP studenci i pracownicy UM wykonali niezwykłe, industrialne, a zarazem marynistyczne lampy i kinkiety. Niektóre z nich są już dostępne na internetowej licytacji.

Sztab YMCA
Kolejny z głównych sztabów w mieście, czyli gdyńska YMCA wraz z Gdynią Rowerową przygotowała niezwykły przejazd rowerowy. W zeszłym roku przejazd „Mikołajów na rowerach” wzbudził dużą sensację na ulicach Gdyni i Sopotu.
– start o godz. 12.00 – trasa będzie wiodła od Ergo Areny w Sopocie w stronę Wydziału Transportu Uniwersytetu Morskiego, gdzie na uczestników czekają loterie i inne atrakcje przygotowane przez UM.
YMCA (ul. Żeromskiego 26)
– w godz. 12.00-17.00 odbędą się warsztaty z brazylijskiego tańca Zouk, organizowane we współpracy z Zouk Revolution Tricity.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
(ul. Nagietkowa 73)

– w godz. 10.00-16.00 – odbędzie się loteria i wydarzenia artystyczne. Dodatkowo będzie działać także orkiestrowa kawiarenka.

Muzeum Marynarki Wojennej
(ul. Zawiszy Czarnego 1B)
Wstęp do muzeum odbywać się będzie w zamian za dary wrzucane do puszek.
Start o godz. 10.00, zakończenie o godz. 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.20).

Licytacje
Przedmioty wystawiane przez gdyńskie sztaby można już licytować na specjalnym profilu WOŚP: aukcje.wosp.org.pl.
Licytując masz okazję, nie tylko pomóc, ale również wziąć udział w dobrej zabawie i wylicytować atrakcyjne przedmioty, jak na przykład płaskorzeźbę z wizerunkiem znanego polskiego grafika Karola Śliwki autorstwa TeWu, fartuch Wojciecha Modesta Amaro z autografem, czy rejs legendarnym jachtem Copernicus lub zjeść kolację z Januszem Palikotem.
Gdynia to miasto nierozerwalnie związane z morzem, dlatego nie dziwią licytacje rejsów po Zatoce Gdańskiej. Zwycięzca pierwszej z nich będzie mógł (razem ze znajomymi, bo miejsc jest łącznie 6) wybrać się w jednodniowy rejs na pokładzie jachtu „Copernicus”, uczestnika pierwszych załogowych regat dookoła świata w latach 1973-1974. Drugi rejs to okazja, żeby zobaczyć Trójmiasto od zupełnie innej strony. 4 osoby na pokładzie jachtu „Ikar” będą miały możliwość obejrzeć gdańską starówkę, Rezerwat Ptasi Raj czy wyspę Sobieszewską z perspektywy wody.
Specjalnie z okazji 27. Finału WOŚP studenci Uniwersytetu Morskiego, kursanci Studium Doskonalenia Kadr przy Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz pracownicy Wydziału Mechanicznego wykonali niezwykłe, industrialne, a zarazem marynistyczne lampy i kinkiety, które wraz z kalendarzami na 2019 rok będą licytowane również podczas Wielkiej Orkiestrowej Licytacji w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Uczelniane upominki (industrialna, marynistyczna lampa i kinkiet, zestawy kalendarzy na 2019 rok, apaszki i krawaty) licytowane będą również na aukcjach internetowych Allegro prowadzonych przez Sztab Gdynia dla Orkiestry działający przy YMCA Gdynia.
Wyjątkową atrakcję przygotowała też Biblioteka Gdynia. Zwycięzca licytacji będzie mógł zostać bibliotekarzem na jeden dzień w jednej z filii miejskiej biblioteki.
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera również Wojciech Modest Amaro. Znany w całym kraju kucharz, juror programu Top Chef i zdobywca pierwszej gwiazdki Michelin’a w Polsce przekazał na gdyńską aukcję swój fartuch wraz z autografem.
Kolejną licytacją wzbudzającą duże zainteresowanie jest koszulka z „Ucha Prezesa” wraz ze zdjęciem i autografem Pawła Koślika.
Aukcje dostępne są na specjalnym profilu WOŚP: aukcje.wosp.org.pl.