Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1352 (1052) 2019-01-25 - 2019-01-31

Granty na kulturę rozdane

Blisko pół milion złotych trafi do szesnastu organizacji, które w tym roku będą organizować w Gdyni wydarzenia kulturalne – przyznano dotacje w ramach otwartego konkursu ofert. To zestaw różnorodnych i ciekawych pomysłów, od amatorskich filmów, przez koncerty aż po program interdyscyplinarny.
To będzie bardzo kulturalny rok, a wśród wydarzeń każdy znajdzie propozycję dla siebie – miasto wesprze finansowo kilkanaście stowarzyszeń i organizacji, które swoimi działaniami aktywizują, zachwycają i inspirują mieszkańców oraz turystów. Środki rozdzielono na zasadzie otwartego konkursu ofert.
Wiemy już, że 465 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu pomoże przy organizacji 17 imprez kulturalnych. Kwoty, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 9 do ponad 100 tysięcy złotych.
Na liście dofinansowanych projektów znajduje się sporo ciekawych pozycji – zarówno tych, które gdynianie już doskonale kojarzą, jak i kilka nowości.
Czeka nas np. kolejny sezon dobrze przyjętego Kina Letniego w Orłowie, które z powodzeniem organizuje Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa. Stowarzyszenie zadba w tym roku także o to, żeby po obejrzeniu filmu widzowie mieli okazję do rozmowy i oceny, stąd druga edycja Dni Krytyki Filmowej w Gdyni.
Pozycji, które zadowolą kinomanów, będzie zresztą więcej. „Pokaż Dokument”, czyli cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych organizowany przez Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind, ma przybliżyć młodzieży możliwości pokazywania świata na dużym ekranie, bez fikcji. Z kolei uczniowie, którzy odnaleźli w sobie zacięcie twórcy filmowego, mogą zgłosić swój film do Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy”. W tym roku przegląd doczeka się już 12. edycji.
Z perspektywy widza na pewno warto będzie zobaczyć też „Mistrzów Kina w Gdyńskim Centrum Filmowym”, czyli specjalne projekcje filmów autorstwa największych reżyserów.
Od teatralnej strony można liczyć na „Akcję/Edukację 2019” – Teatr Gdynia Główna z Fundacją Klinika Kultury zadbają o rozwinięcie aktorskich talentów i wychowanie kolejnego pokolenia widzów. Ta sama Fundacja będzie chciała w tym roku zachwycić gdynian wydarzeniem pod jeszcze tajemniczą nazwą „Urodziny w 5 aktach”.
Rok w kulturze minie także pod znakiem muzyki – na przykład dzięki Fundacji Polihymnia, która już po raz trzeci przygotuje „Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni”. Przypomnijmy, że w zeszłym roku wydarzenie gościło m.in. w auli gdyńskiej szkoły muzycznej, gdzie odbywał się kurs mistrzowski dla dyrygentów.
Bardziej spontaniczne oblicze muzyki, czyli muzykę improwizowaną poznamy podczas 8 koncertów z cyklu „Wolność, kosmos, improwizacja”, za który odpowiada Fundacja 4 Sztuki.
Nie zabraknie też wydarzeń innego rodzaju – najlepszym przykładem będzie Festiwal Open House Gdynia, którego V edycja znów otworzy przed gdynianami miejsca na co dzień niedostępne. Przed nami jeszcze „Erupcja/Wynurzenie”, czyli bogaty w innowacje interdyscyplinarny program autorstwa Stowarzyszenia Halo Kultura.

ikona