Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1352 (1052) 2019-01-25 - 2019-01-31

Jak dokarmiać dzikie ptactwo?

Ptaki wolno żyjące zarówno na terenach zabudowanych, jak i niezabudowanych można dokarmiać jedynie w wyjątkowych sytuacjach:
– kiedy temperatury poniżej zera utrzymują się kilka dni z rzędu,
– kiedy zbiorniki wodne są zamarznięte na całej tafli w sposób utrudniający ptakom wodnym zdobywanie pokarmu.
W ostatnich latach daje się mocno odczuć skutki ocieplenia klimatu – w takich warunkach ptaki łatwiej znajdują pożywienie.
Aby pomóc zimą ptakom wolno żyjącym na terenie miasta:
– nie należy podawać ptactwu mokrego i starego chleba i resztek z domowego stołu.
– nie należy dokarmiać „na zapas”.
– karmę dla ptaków należy wykładać w takiej ilości, jaką są one w stanie zjeść natychmiast, aby się nie psuła i nie przymarzła.
Uwaga! Kaczki i łabędzie preferują ziarna zbóż i drobno pokrojone świeże warzywa surowe lub ugotowane – bez soli.
W czasie mrozów w środy w godz. 13.00-14.00 ziarno jest wydawane nieodpłatnie w Urzędzie Miasta Gdyni, ul. 10 Lutego 24 (dawna siedziba „PLO”).
Chleb jest szkodliwy dla wielu ptaków. Wyjątkiem są gołębie miejskie, sierpówki, kawki lub gawrony, które tolerują suche białe pieczywo pokrojone w drobną kostkę.
Jeśli napotkasz podczas mrozów osłabione bądź ranne kaczki, łabędzie lub inne wolno żyjące ptaki, zgłoś to do Straży Miejskiej pod bezpłatny numerem telefonu 986.

ikona