1352 (1052) 2019-01-25 - 2019-01-31

Urząd skarbowy rozliczy za nas PIT

Nadchodzi okres, w którym organizacje pożytku publicznego przypominają o możliwości przekazania jednego procenta podatku. W związku z tym Gdynia przygotowuje kolejną edycję kampanii „Mały procent – wielka sprawa”. Warto pamiętać, że w tym roku zmieniają się zasady rozliczania podatku PIT.
Początek roku to już tradycyjnie czas, w którym pracodawcy i pracownicy zaczynają myśleć o rozliczeniu PIT. W tym samym czasie do działania przygotowują się także organizacje pozarządowe, dla których symboliczny 1% podatku często stanowi ważne źródło utrzymania. Im więcej osób udaje się przekonać, tym więcej może zdziałać dana organizacja.
Dlatego Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych szykuje kolejną edycję Kampanii 1% pod hasłem „Mały procent – wielka sprawa”. Wszystko po to, by jak największa liczba osób przekazywała swoje pieniądze organizacjom działającym na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców.
Wśród zaplanowanych działań są między innymi: dyżury księgowych, działania w przestrzeni miejskiej, organizacja stref 1% podczas wydarzeń miejskich, stworzenie zakładki informacyjnej na stronie internetowej gdyniapozarzadowa.pl, promowanie organizacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.
GCOP zwraca się z prośbą do organizacji, które chcą wziąć udział w tegorocznej edycji kampanii o wypełnienie zgłoszenia oraz ankiety Gdyńskiego Banku Danych III Sektora (dostępne pod tym adresem) i przesłanie ich na adres: biuro@gdyniapozarzadowa.pl do 31 stycznia (nieprzekraczalny termin).
PIT rozliczy skarbówka
Warto dobrze poinformować mieszkańców o działaniach stowarzyszeń, szczególnie dlatego, że w tym roku zmienia się sposób rozliczenia podatku PIT. W skrócie: PIT rozliczy za nas skarbówka, a my w momencie jego akceptacji będziemy mogli wskazać adresata jednego procenta.
Jest to uproszczony system składania rocznego zeznania podatkowego. Zeznanie podatkowe za 2018 rok przygotowuje za podatników urząd skarbowy, bez potrzeby składania jakiegokolwiek wniosku.
Między 15 lutego a 30 kwietnia każdy będzie mógł zapoznać się ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym, będzie można zaktualizować też swój numer rachunku osobistego i złożyć zeznanie za pośrednictwem internetu. Jeśli podatnik zdecyduje się na elektroniczną formę złożenia PIT-u, to zwrot pieniędzy otrzyma w czasie sięgającym do 45 dni od momentu jego złożenia.
Co ważne, nowa usługa automatycznie wskaże tę organizację pożytku publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku od danego podatnika. Wskaże też cel szczegółowy i automatycznie zaznaczy zgodę na przekazanie informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Te dane będzie można edytować.
Więcej informacji dotyczących nowego sposobu rozliczania PIT na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.