1356 (1056) 2019-02-01 - 2019-03-07

„Konstelacja” przy gdyńskim nabrzeżu

Pozostały jeszcze ostatnie próby i formalności przed oddaniem do użytku „Konstelacji”. Nowoczesna jednostka zamówiona przez Urząd Morski pojawiła się przy gdyńskim nabrzeżu. To katamaran hydrograficzny, który posłuży m.in. do specjalistycznych badań i pomiarów.
Ma niespełna 25 metrów długości, jego wyporność to 72 tony i jest w stanie rozwinąć prędkość sięgającą do 15 węzłów. Prosto z fińskiej stoczni Työvene OY do Gdyni przypłynęła nowa jednostka „Konstelacja”. Zacumowała w pobliżu Molo Południowego, gdzie oczekuje na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności i prób, zanim jeszcze zacznie służyć dla Urzędu Morskiego w Gdyni.
To katamaran hydrograficzny, który jest wyposażony w szereg specjalistycznych urządzeń i systemów, m.in. system echosondy wielowiązkowej, pojazd do podwodnych inspekcji wizyjnych czy sonar holowany. Na co dzień „Konstelacja” posłuży do pomiarów hydrograficznych, zbada też warunki żeglowności i akwenów użytkowych. Możliwe będzie też wyznaczanie parametrów bezpiecznych dróg morskich w okolicznych portach, ale też na otwartych obszarach Morza Bałtyckiego.
Cała jednostka jest oparta na aluminiowej konstrukcji. Napędzają ją dwa silniki wysokoprężne Caterpillar o mocy 515 kW. Zasięg to nawet do 600 mil morskich. „Konstelacja” została zbudowana przy wsparciu z unijnych środków, w ramach projektu „Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni”.

ikona