1358 (1058) 2019-03-15 - 2019-03-21

20 tysięcy nowych kwiatów na wiosnę

Tak prezentowały się gdyńskie kwiaty wiosną ubiegłego roku /fot. Karol Stańczak

Tak prezentowały się gdyńskie kwiaty wiosną ubiegłego roku /fot. Karol Stańczak

14.03.2019 r.

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, wraz z nią w mieście pojawiają się pierwsze kwiaty. W tym roku wzejdą one w kilku nowych miejscach. Zadbało o to Biuro Ogrodnika Miasta, które już jesienią i zimą sadziło cebulki. Efekty – miejmy nadzieję już wkrótce.

Do kalendarzowej wiosny pozostały jeszcze niespełna dwa tygodnie, ale w powietrzu coraz częściej czuć powiew cieplejszego powietrza. Odczuwają to również rośliny i kwiaty, które pomału zaczynają pojawiać się na trawnikach i w ogrodach.
 
Możemy już zauważyć rozkwitające krokusy z nasadzeń sprzed kilku lat na ul. Unruga i zjeździe z obwodnicy w Chyloni.
 
Co roku Biuro Ogrodnika Miasta gospodaruje kolejne pasy zieleni i sadzi na nich kolorowe kwiaty. Nie inaczej było ubiegłej zimy i jesieni – wtedy bowiem miały miejsce nasadzenia roślin cebulowych, które wzejdą nadchodzącej wiosny. Nowe rośliny pojawią się w pięciu dzielnicach, w ilości łącznie około 20 tysięcy sztuk.
 
Na okrągłym placu zieleni u zbiegu ulic Wiczlińskiej i Kardynała Wyszyńskiego w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino zakwitną żółte oraz biało-pomarańczowe narcyzy.
 
Kolejna odmiana tych kwiatów, tym razem o jasnożółtej barwie, pojawi się na Oksywiu. Na rondzie przy ul. Śmidowicza i ul. Grudzińskiego wzejdą również dwa rodzaje tulipanów. Uwagę zwrócić mogą w szczególności tulipany papuzie, które swoim wyglądem odbiegają od klasycznego wizerunku tulipanów. Ich ułożone w kształt kielicha płatki są bowiem postrzępione niczym ptasie pióra. Kompozycję w tym miejscu uzupełnią szachownice kostkowate. Nazwa tych kwiatów wiele o nich mówi, tym bardziej warto przyjrzeć się im z bliska.

fot. pixabay
Narcyzy, krokusy, czosnki ozdobne i tulipany - takie gatunki kwiatów będzie można podziwiać na ulicach Gdyni.

Tulipany podziwiać będzie można również w Wielkim Kacku, a dokładniej przy pętli Fikakowo na ul. Gryfa Pomorskiego. Pojawią się tam w dwóch odcieniach czerwieni.
 
W centrum Dąbrowy, przy skrzyżowaniu ulic Nowowiczlińskiej i Rdestowej, posadzono czosnki ozdobne oraz krokusy w odmianie Vanguard. Płatki tych kwiatów mają zwykle różne kolory po obu stronach. Gdy ich kielichy pozostają zamknięte, obserwować możemy ich białą, wpadającą w jasny róż barwę. Dopiero po otwarciu prezentują swoje purpurowe wnętrze.
 
Ciekawa kompozycja powstanie na wjeździe do Gdyni od strony Rumi. Na pasie zieleni pomiędzy jezdniami ul. Hutniczej nasadzono białą odmianę narcyzów oraz trzy rodzaje tulipanów – purpurowe, różowe oraz w kolorze pomarańczowo-łososiowym.
 
Dzięki zastosowaniu różnych gatunków i odmian kwiatów każde z miejsc będzie miało swój indywidualny charakter.