1358 (1058) 2019-03-15 - 2019-03-21

Budżet Obywatelski: jeszcze zdążysz zgłosić projekt i zapisać się na warsztaty

W poniedziałek, 18 marca, mija termin zgłaszania projektów dzielnicowych do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 oraz zapisywania się na warsztaty wypracowania projektów miejskich.
W tym roku gdyński Budżet Obywatelski rozpoczął się 15 lutego – w zupełne nowej formule i z większą niż w latach ubiegłych pulą środków, bo wynoszącą 10 158 500 zł. 8,6 mln zł przeznaczone zostanie na realizację projektów dzielnicowych, 1,5 mln zł – na projekty miejskie, ważne z perspektywy całej Gdyni i dotyczące potrzeb różnych dzielnic.
Projekty dzielnicowe, tak jak we wszystkich dotychczasowych edycjach gdyńskiego BO, składamy na formularzu. W wersji elektronicznej dostępny jest na stronie bo.gdynia.pl , w wersji papierowej - w Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, tel. 58 727 39 10) oraz w centrach sąsiedzkich: Lipowa 15 (Wielki Kack, os. Fikakowo), Śmidowicza 49 (Oksywie) oraz Chylońska 237 (Cisowa). Każdy wniosek musi zostać poparty podpisami odpowiedniej liczby mieszkańców dzielnicy, której dotyczy.
W tym roku po raz pierwszy projekty dzielnicowe mogą dotyczyć już nie tylko inwestycji, ale także tzw. działań miękkich, czyli organizacji różnego rodzaju wydarzeń aktywizujących i integrujących mieszkańców.
Projekty dzielnicowe można składać do 18 marca. Tego samego dnia upływa termin zgłaszania się na warsztaty, których efektem będą projekty miejskie. W cyklu trzech sobotnich warsztatów weźmie udział maksymalnie 100 mieszkańców i mieszkanek, wspieranych przez urzędników. Formularz dostępny jest na stronie badanialis.pl/warsztatybo. Każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdyni może też zgłosić swój wstępny pomysł na projekt miejski lub opisać dostrzeganą potrzebę czy braki w Gdyni (badanialis.pl/pomyslybo).
Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00 pomocą w przygotowaniu projektów do BO służą pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych. Jeszcze w poniedziałek, 18 marca można też przyjść na spotkania konsultacyjne „Budżet Wieczorową Porą” - do siedziby LIS (Żeromskiego 31) w godz. 17.00-20.00.
Wszystkie informacje na temat gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 (m.in. pula środków dla każdej z dzielnic, liczba wymaganych podpisów, cenniki, formularz wniosku dzielnicowego) można znaleźć na stronie bo.gdynia.pl.
Głosowanie odbędzie się między 17 czerwca a 1 lipca. Lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona do 8 lipca.