1358 (1058) 2019-03-15 - 2019-03-21

Kościół garnizonowy zabytkiem

21 marca o godz. 15.00 odbędzie się ceremonia oznakowania tabliczką tzw. „błękitnej tarczy” zabytkowego budynku kościoła garnizonowego Marynarki Wojennej RP przy ul. Śmidowicza 45 A.
Uroczystość związana jest z wpisaniem kościoła garnizonowego do wojewódzkiego rejestru zabytków decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1964).
Będzie również możliwość zwiedzenia zabytku.
Kościół garnizonowy Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Oksywiu ma ogromne znaczenie symboliczne dla międzywojennej historii odradzającej się Marynarki Wojennej II RP i budowy portu wojennego w Gdyni-Oksywiu. Obiekt zbudowano według projektu architekta Mariana Lalewicza z 1932 r. Do budowy „marynarskiej” świątyni przystąpiono w 1934 r., a oddano do użytku w 1939 r., dwa tygodnie przed wybuchem wojny. Budynek stanowi dziś wybitny przykład architektury sakralnej I poł. XX w. Nowatorskie rozwiązania, wyjątkowe walory architektoniczne i artystyczne, wzbogacone o niezaprzeczalne wartości historyczne i krajobrazowe czynią ze świątyni wyjątkowy zabytek w skali kraju.