1359 (1059) 2019-03-22 - 2019-03-28

Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba projektów

Są pomysły budowy skateparków i miasteczek rowerowych, wyznaczenia sensoryczno-naukowej ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców, nauki języka chińskiego czy powstania zjeżdżalni dla dorosłych i dzieci na plażę w Orłowie. Autorzy projektów do BO 2019 proponują też m.in. montaż kolejnych defibrylatorów, estetyzację przystanków autobusowych w żółto – niebieskim klimacie czy zajęcia zumby. Zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2019.
Gdynianki i gdynianie złożyli ich aż 340 – najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Zostało wypełnionych 197 formularzy konsultacyjnych, stanowiących bazę do diagnozy potrzeb miejskich, a 93 osoby zgłosiły chęć udziału w warsztatach projektów miejskich.
Przyjmowanie projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2019 trwało do 18 marca. Jeszcze w poniedziałek w Laboratorium Innowacji Społecznych można było skorzystać z ostatnich konsultacji pod hasłem „Budżet wieczorową porą”. Ta możliwość cieszyła się dużym powodzeniem.
Tegoroczny gdyński Budżet Obywatelski obfitował w nowości: podział projektów na miejskie i dzielnicowe (a te, dodatkowo, na małe i duże), możliwość proponowania przedsięwzięć „miękkich”, znacznie wyższa niż w roku ubiegłym kwota do rozdysponowania przez gdynian czy wieczorne konsultacje w LIS dla autorów projektów.
Te wszystkie zmiany nie tylko nie „wystraszyły” mieszkańców, ale wręcz ich zmobilizowały i wyzwoliły kreatywność, czego dowodem jest rekordowa liczba 340 zgłoszonych projektów dzielnicowych – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Wkrótce trafią do wydziałów Urzędu Miasta i jednostek miejskich, gdzie rozpocznie się ich formalna weryfikacja. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę przeglądając listę zgłoszonych projektów. Jest na niej mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki czemu w czerwcowym głosowaniu nie będziemy mieli łatwego zadania. Tym bardziej, że do projektów dzielnicowych dołączą jescze projekty miejskie, a tych może być aż 15. Czego będą dotyczyć, dowiemy się w czerwcu, po zakończeniu cyklu warsztatów dla mieszkańców.
W marcu, kwietniu i maju odbędą się warsztaty, podczas których grupa mieszkańców wspólnie przygotuje projekty miejskie.
Teraz rozpoczyna się etap sprawdzania dzielnicowych wniosków pod względem wymogów formalnych, a następnie możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Konieczna może też okazać się zmiana nazwy projektu, nie wszystkie bowiem spełniają warunki określone w uchwale Rady Miasta. Każda proponowana zmiana będzie konsultowana z wnioskodawcami.
Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 5 czerwca. Głosowanie odbędzie się w dniach 17 czerwca-1 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone do 8 lipca.
Liczba projektów w dzielnicach: Babie Doły: 17, Chwarzno – Wiczlino: 23, Chylonia: 22, Cisowa: 17, Działki Leśne: 11, Dąbrowa: 26, Grabówek: 12, Kamienna Góra: 10, Karwiny: 11, Leszczynki: 17, Mały Kack: 14, Obłuże: 27, Oksywie: 10, Orłowo: 14, Pogórze: 15, Pustki Cisowskie – Demptowo: 11, Redłowo: 15, Śródmieście: 19, Wielki Kack: 14, Witomino: 15, Wzgórze św. Maksymiliana: 20.
Najwięcej projektów dzielnicowych zgłoszono na Obłużu (27) i Dąbrowie (26).