1359 (1059) 2019-03-22 - 2019-03-28

Tablica dla Franciszka Walickiego

24 marca o godz. 12.00 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na budynku przy ul. Władysława IV 32. Pod tym adresem przez kilkadziesiąt lat mieszkał Franciszek Walicki, wybrzeżowy dziennikarz i autor tekstów.
Nazywany był ojcem chrzestnym polskiego rocka. Zawdzięczamy mu wprowadzenie do potocznego języka synonimów nazwy rock’n’roll: „mocne uderzenie”, „big-beat”, „muzyka młodzieżowa”. To on stworzył w Gdyni pierwszy polski zespół rock and rollowy – Rhythm and Blues, a później kolejne formacje związane z Trójmiastem – Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Był też autorem tekstów przebojów takich, jak „Niedziela będzie dla nas”, „Puste koperty”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, „Gdybyś kochał, hej”.
Był pomysłodawcą pierwszej polskiej otwartej sceny big-beatowej – legendarnego Non-Stopu i pierwszej polskiej dyskoteki – Musicoramy.
24 marca 1959 roku odbył się w gdańskim Rudym Kocie koncert grupy Rhythm and Blues, który przeszedł do legendy jako symboliczny początek polskiego rock’n’rolla. W 60. rocznicę tego wydarzenia odsłonięta zostanie tablica poświęcona tak ważnej dla polskiego rocka postaci, jaką jest Franciszek Walicki.
Tego samego dnia w Gdańsku w Muzeum Gdańska zostanie otwarta wystawa i odbędzie się koncert zespołu Czerwono-Czarni.
Franciszek Walicki był gdynianinem, laureatem medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zmarł w 2015 roku, pochowano go na Cmentarzu Witomińskim. Inicjatorem powstania upamiętniającej go tablicy ufundowanej przez gdyński samorząd jest fundacja jego imienia.