1359 (1059) 2019-03-22 - 2019-03-28

Triumf Etiopki i Norwega

Prawie 7 tysięcy biegaczy wyruszyło na trasę IV edycji Gdynia Półmaratonu. Zwyciężył Norweg Sonde Nordstad Moen. Wśród pań triumfowała Etiopka Genet Gashie. Impreza była próbą generalną przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w Półmaratonie na tej samej trasie.
Najlepsza Polka Anna Gosk zajęła trzecie miejsce w rywalizacji kobiet. Drugie miejsce w rywalizacji mężczyzn zajął debiutujący w półmaratonie Krystian Zalewski.

Oto finałowa piątka mężczyzn:
1. Sondre Nordstad Moen (Norwegia) – 1:01:18
2. Krystian Zalewski (Polska) – 1:02:36
3. Shumet Akalnew (Etiopia) – 1:02:54
4. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) – 1:03:43
5. Marcin Chabowski (Polska) – 1:04:13
Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce w rywalizacji kobiet.
Oto finałowa piątka kobiet:
1. Genet Gashie (Etiopia) – 1:12:05
2. Shegae Maeregu (Etiopia) – 1:12:42
3. Anna Gosk (Polska) – 1:13:07
4. Christine Oigo (Kenia) – 1:15:08
5. Monika Andrzejczak (Polska) – 1:15:47
Imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.
Gdynia Półmaraton 2019 był próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. W ostatni weekend marca 2020 roku ze skweru Kościuszki wystartować ma ponad 20 tysięcy biegaczy z całego świata.