1364 (1064) 2019-04-26 - 2019-05-09

Długi weekend po gdyńsku

W tym roku świętowanie rozpoczniemy już w kwietniu. Długi kwietniowo-majowy weekend zapowiada się interesująco.
Będzie patriotycznie, rodzinnie i kulturalnie. Zachęcamy do wyjścia w miasto, ale w razie niepogody sporo atrakcji czeka też w gdyńskich instytucjach kultury.

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Miasta i Muzeum Emigracji
27 kwietnia, godz. 12.00-13.00
W Dniu Wolnej Sztuki gdyńskie muzea zapraszają do zwiedzania w tempie znacznie wolniejszym. Uczestnicy skupią się na zaledwie pięciu obiektach, które łączy miłość – hasło tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki.
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na oprowadzania po wystawach: Gdynia – Dzieło Otwarte oraz Baltic Mini Textille.
W Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) w wymianie refleksji i nawiązywaniu dyskusji pomogą wolontariusze – [U]czynni Kulturalnie. Razem ze zwiedzającymi odkryją sekrety zbiorów związanych z tematyką miłości oraz zbliżającej się wystawy czasowej Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego.
Wstęp wolny.

Gdynia tańczy
Teatr Gdynia Główna
(pl. Konstytucji 1)
27 kwietnia w godz. 12.00-20.00
Gdynia Breaks, czyli hip-hopowe taneczne zawody dla bboy’ów i bgirl’s z całej Polski odbędą się w przestrzeni Teatru Gdynia Główna. Tancerze staną w szranki o tytuł Wilka Morskiego i nagrodę pieniężną. W pierwszej części zawodów, w godz. 12.00-14.30 rywalizować będą tancerze w wieku 10-15 lat w kategorii „Młodzi Gniewni”, a w godz. 15.00-20.00 swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy od 16. roku życia. Do tańca zagrają dj-e UraGun oraz Bart, a umiejętności zawodników oceniać będą bboy’e: Vento, Sapa, ChuChu.
Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem jest Wymiennikownia – Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu.

Parkrun
bulwar Nadmorski
27 kwietnia i 4 maja o godz. 9.00
Parkrun Gdynia to cykliczne biegi na dystansie 5 km z indywidualnym pomiarem czasu. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja na www.parkrun.pl.
Zbiórka o godz. 8.45 na ścieżce prowadzącej na bulwar (przy plaży miejskiej).

Filmowa majówka „Nakręć się”
Centrum Nauki Experyment
(al. Zwycięstwa 96/98)
1-3 maja w godz. 11.00-17.00
Dzięki współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową na wystawie powstanie plan zdjęciowy wyposażony w profesjonalny sprzęt.Wystawa Experymentu zmieni się w studio filmowe, w którym goście przekonają się, jak powstawały filmy w stylu King Konga i stworzą animacje, ożywiając fantastyczne stwory.
W Strefie Planu Zdjęciowego będzie można wcielić się w rolę reżysera, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca i oczywiście gwiazdy wielkiego ekranu. W Strefie Green Sceen całe rodziny przeniosą się w czasie i przestrzeni bez opuszczania Experymentu, a każdy z gości będzie mógł zaprezentować swoje zdolności przed kamerą. W Strefie Animacji 2D i Stop Motion każdy będzie miał szansę stworzyć animację techniką, która była stosowana w takich filmach jak Gwiezdne Wojny czy Terminator. Dodatkowo jedno z interaktywnych stanowisk zmieni się w warsztat animacji 2D. W Strefie Analogowego Montażu edukatorzy opowiedzą, na jakim sprzęcie powstawały filmy przed dobą cyfryzacji.

Dodatkową atrakcją będą rodzinne warsztaty SMARTFILMOWANIE, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak kręcić filmy smartfonem niczym profesjonaliści.
Cena: 12 zł od osoby.
W dniach 29.04-5.05 wystawa będzie czynna w godz. 10.00-19.00.
Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

XXII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych
Gdyńskiego Sax Clubu
Klub Muzyczny „Ucho”
(ul. Św. Piotra 2)
2 maja podczas tegorocznego przeglądu o nagrody powalczą zespoły Dawid Tokłowicz Quintet, Jan Kautner Quartet, MMMTRIO i Tercet Kamili Drabek. W konkursie do wygrania nagrody finansowe, sesja nagraniowa w Studio Radia Gdańsk i występ zespołu na Sopot Molo Jazz Festiwal. Imprezę poprowadzi Przemek Dyakowski.
Bilety w cenie 5 zł dostępne przed koncertem. Przegląd organizują Gdyńskie Centrum Kultury i Klub Muzyczny Ucho przy wsparciu miasta.

Love Boat
Muzeum Emigracji
(ul. Polska 1)
2-3 maja
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą zostanie otwarta wystawa czasowa Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego (1925–2012). Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS „Stefan Batory”, pełniąc rolę pokładowego fotografa. Wykonał tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życia pod pokładem i w kajutach… Kuratorami wystawy są Adam Mazur i Nicolas Grospierre.
2 maja
– godz. 19.00 wernisaż wystawy,
– w godz. 21.00-02.00 – Love Boat Disco Deck Oficyna Transatlantyk @ Muzeum Emigracji | DJ Zambon, DJ Pejzaż, DJ Jazxing.
3 maja
– w godz. 13.00-14.00 – oprowadzanie kuratorskie z Adamem Mazurem,
– w godz. 15.00-16.00 – spotkanie z Tomaszem Raczkiem, prowadzenie: Maciej Ulewicz,
– w godz. 16.30-18.30 – pokaz filmu Takie małe miasteczko Batory (reż. Anna Dejczer-Galewicz, 2017 r., 72 min.).
Wstęp bezpłatny.
Więcej na www.polska1.pl.

Błyskawiczna Majówka
ORP „Błyskawica”
(al. Jana Pawła II 1)
1 maja od godz. 13.00
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz ORP „Błyskawica” zapraszają na otwarcie nowego sezonu wystawienniczego tradycyjną „Błyskawiczną Majówką” 1 maja o godz. 13.00 na nabrzeżu przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica”
W programie: koncert otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, przemarsz oddziału podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w strojach historycznych, występ Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera, pokazy grup rekonstrukcyjnych, grochówka z historycznej kuchni polowej.
1 maja bezpośrednio po występach oraz 3 maja można będzie bezpłatnie zwiedzić okręt.

Festyn przy Źródle Marii
3 maja w godz. 15.00-19.00
Na terenie zielonym przy Źródle Marii (Wielki Kack) odbędzie się doroczny Festyn Majowy.
W programie: tradycyjne nabożeństwo, warsztaty ekologiczne, wesołe miasteczko, konkurs wiedzy o konstytucji, warsztaty dla urwisów, teatrzyk lalkowy i zajęcia nordic walking. Dodatkową atrakcją będzie dzień otwarty na Stacji Uzdatniania Wody Wielki Kack, gdzie będzie można poznać walory słynnej „Gdynianki” i sprawdzić się z wiedzy na temat wody. Miłośników starej motoryzacji ucieszy obecność Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Hell on Wheels i ich zabytkowe samochody. Podczas festynu wystąpi formacja Johny Roger.
Festyn jest organizowany przez Radę Dzielnicy Wielki Kack.

Majowe Dni Gwiezdnych Wojen
Biblioteka z Pasją
(al. Zwycięstwa 96/98)
4 maja (oraz 9 i 10 maja)
Wszyscy fani Gwiezdnych Wojen od 13. roku życia będą mogli świętować przez 3 dni pod hasłem „May the 4th – and 9th, and 10th – be with you”.
W programie: prelekcje, warsztaty (malowania figurek, rysowania, cosplayowe, improwizacyjne, pisarskie), konkurs wiedzy o Star Wars. Na wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen czekać będzie też przypinkownia. W planie również spotkanie z cosplayerami grupy Polish Garrison Pomeranian Squad (Polish Garrison 501st Legion).
Sobota, 4 maja
– godz. 10.00 – prelekcja Słówko o Yuuzhan Vongach (Jeremiasz Krause)
– godz. 11.00 – prelekcja „Star Wars Legendy”, czyli o komiksach z Gwiezdnych Wojen (Michał Żołyński)
– godz. 12.30 – prelekcja Echa przeszłości – koncepty nigdy nie giną w świecie Star Wars (Borys „BoriaNadaje” Badtke)
– godz. 14.00 – prelekcja Czy na pewno kanon legend jest lepszy, czyli kilka słów o jego plusach i minusach (Filip Hoang)
– godz. 15.00 – Prelekcja w języku angielskim Top coolest races in the Star Wars universe, plus a sneak peek of the lost movie (Najlepsze wyścigi w uniwersum Gwiezdnych Wojen, Kristóf),
– godz. 10.00 – warsztaty malowania figurek Star Wars Art Gathering,
– godz. 12.00 – warsztaty rysowania Teraz go ubierz,
– godz. 14.00 – warsztaty cosplayowe Przebijamy wszechświat, czyli miecze i rękojeści,
Czwartek, 9 maja
– godz. 17.00 – prelekcja Disney zapożyczony po uszy (Bartosz Marciniak),
– godz. 18.00 – warsztaty improwizatorskie Szybsi niż myśl v.2.0,
Piątek, 10 maja
– godz. 17.00 – prelekcja Archetypy w Star Wars (Dariusz Domagalski),
– godz. 18.00 – Warsztaty literackie z gwiezdną sagą w tle.
Na warsztaty obowiązują zapisy (osobiście, tel. 58 664 84 70 lub przez e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl).

Muzeum Miasta Gdyni
(ul. Zawiszy Czarnego 1)
1 maja muzeum będzie nieczynne, zaś 3 maja otwarte w godz. 10.00-17.00. 5 maja o godz. 14.00 odbędzie się oprowadzanie (w cenie biletów) po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”