1364 (1064) 2019-04-26 - 2019-05-09

Komunikacją szybciej po ulicy Morskiej

Jak bezpiecznie i jak najszybciej pokonać najbardziej ruchliwe fragmenty ulicy Morskiej? Najlepiej komunikacją miejską! Zakończyła się duża inwestycja, dzięki której w newralgicznych punktach na Grabówku pojawiło się aż 5 nowych odcinków drogi dla trolejbusów i autobusów. Buspasy to nie wszystko – przebudowano też całą infrastrukturę techniczną, powstały chodniki i droga dla rowerów.
Oficjalnie zakończyły się prace przy budowie buspasów na ul. Morskiej. Pasażerowie autobusów i trolejbusów w godzinach największego ruchu mogą przejechać całą ulicę Morską nawet o 10 minut szybciej niż dotychczas. To oczywiście zachęta do przesiadania się z aut na komunikację miejską. Punktualne kursy w połączeniu z nowoczesnymi tablicami na przystankach i zmodernizowanymi zatokami gwarantują sprawny dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy. Z uprzywilejowanego przejazdu mogą też korzystać taksówki.
Powstały niemal 2 kilometry dodatkowych pasów ruchu, które pomogą kierowcom transportu publicznego w newralgicznych punktach (wyłonionych po wcześniejszej analizie ruchu) m.in. na wysokości Uniwersytetu Morskiego czy w okolicach skrzyżowania z Estakadą Kwiatkowskiego. Dużej przebudowy doczekały się też m.in. kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz trakcja trolejbusowa. - Jak zwykle w Gdyni, przy okazji powstało też dużo pięknej zieleni. To ponad 1500 krzewów, trawy ozdobne i byliny – wymienia wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk.
Projekt „Utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni” łącznie kosztował 22,5 miliona złotych brutto, z czego blisko 11,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.