1364 (1064) 2019-04-26 - 2019-05-09

Na Witominie otwarto plac sportów miejskich

Mieszkańcy Gdyni mogą korzystać z ogólnodostępnego placu sportów miejskich na Witominie przy ul. Wielkokackiej. Projekt, którego oficjalne otwarcie nastąpiło 6 kwietnia, został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

To już drugi w Gdyni plac, na którym trenować można parkour i pokrewne dyscypliny. Pierwszy powstał na Leszczynkach.
Plac sportów miejskich na Witominie bardzo dobrze oddaje sens funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Gdynianie zyskali kolejne wspaniałe miejsce do uprawiania aktywności, na którym szczególnie im zależało. Od teraz mogą z niego bezpłatnie korzystać wszyscy mieszkańcy i mam nadzieję, że plac będzie chętnie odwiedzany – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Parkour wywodzi się z Francji i jest uprawiany na całym świecie przez setki tysięcy ludzi. To forma aktywności fizycznej, która polega na efektywnym i użytecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour – zwana traceurem – przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami. Do każdej z wymienionych aktywności, traceurzy przygotowują się podczas wielogodzinnych treningów na mniejszych wysokościach i odległościach oraz w bezpieczniejszych warunkach, które gwarantuje plac zlokalizowany przy skwerze, nieopodal stawku. Z okazji jego otwarcia, członkowie Gdyńskiej Akademii Parkouru poprowadzili warsztaty dla najmłodszych. Gdyńscy traceurzy zaprezentowali również swoje umiejętności.

Wraz z radą dzielnicy pracujemy nad tym, aby zorganizowane zajęcia dla młodych adeptów parkouru odbywały się na Witominie regularnie. Jak mogliśmy zaobserwować podczas otwarcia placu, to aktywność nie tylko niezwykle widowiskowa, ale i pozytywnie wpływająca na generalny rozwój fizyczny – zauważa Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Z wyposażonego w akcesoria do parkouru placu można korzystać bezpłatnie.