1368 (1068) 2019-05-31 - 2019-06-06

Gdynia wyróżniona wśród samorządów

Cenne wyróżnienia za aktywizację sportową, projekty z obszaru edukacji, gospodarki i środowiska oraz wysokie, 4. miejsce w Polsce w rankingu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców – tak wygląda gdyński bilans gali tegorocznych „Pereł Samorządu”.
Kongres „Perły Samorządu” to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych polskim samorządom. Przez dwa dni Pomorski Park Naukowo-Technologiczny zamienia się w arenę debaty o wszystkim, co bezpośrednio dotyka miast, gmin i powiatów z całego kraju. Co roku organizatorzy zapraszają cenionych ekspertów, którzy zabierają głos na temat wyzwań czekających samorządy.
Podczas gali „Pereł Samorządu”, która odbyła się 23 maja w Muzeum Emigracji, poznaliśmy laureatów ogólnej klasyfikacji polskich miast i gmin, ale wręczono także wyróżnienia dotyczące działań podejmowanych w konkretnych obszarach.
Gdynia została sklasyfikowana w tegorocznej edycji rankingu polskich miast „Perły Samorządu 2019” na wysokim, 4. miejscu w Polsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańcow. Ranking przygotowano przez partnera merytorycznego, firmę Deloitte, która dla „Dziennika Gazety Prawnej” przeanalizowała ankiety dotyczące m.in. jakości zarządzania oraz jakości życia mieszkańców danych miast i gmin.
Aż trzykrotnie miasto uhonorowano też tytułem „Lidera Dobrych Praktyk”. Jako innowacyjne rozwiązanie na rzecz gospodarki uznano system wsparcia firm rodzinnych, wśród inicjatyw związanych z edukacją na wyróżnienie zasłużyły program „Fonolandia”, Laboratorium Edukacji Przyszłości oraz warsztaty „Be Creative”, a w zakresie ochrony środowiska uwadze oceniających nie umknęły projekty gdyńskich ogrodów deszczowych - kreatywny i ciekawy sposób na zagospodarowanie wód opadowych na terenie własnej posesji. Gdynia otrzymała też wyróżnienie w kategorii „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.