1368 (1068) 2019-05-31 - 2019-06-06

Już czwarta Przystań otwarta w Gdyni

Mieszkańcy Chyloni, Leszczynek i Grabówka po raz pierwszy odwiedzili nowe centrum sąsiedzkie Przystań Opata Hackiego 33. W gruntownie wyremontowanym budynku siedzibę w nowej odsłonie ma również biblioteka miejska. Nowy punkt na mapie dzielnicy to ważny moment w działaniach rewitalizacyjnych prowadzonych tam od dziesięciu lat.
Ponad stu mieszkańców, którzy przybyli na otwarcie Przystani, powitał wiceprezydent Bartosz BartoszewiczZapraszamy Państwa do współtworzenia oferty Przystani Opata Hackiego 33. To ważne, aby nowe miejsce na mapie dzielnicy odpowiadało Państwa potrzebom i zainteresowaniom. Tak jak Państwo uczestniczyliście w procesie jego powstawania, tak teraz zachęcam Państwa do nadania Przystani indywidualnego charakteru. Zachęcam do organizowania zajęć dla siebie i swoich sąsiadów.
Nowa Przystań to nowoczesna placówka, o której programie decydują mieszkańcy i gdzie znajdą przestrzeń do realizowania swoich pasji i zainteresowań. Wraz z otwarciem Przystani czytelnicy mogą już korzystać z nowego księgozbioru w odnowionej siedzibie Biblioteki Chylonia, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Otwarcie Przystani to ważny moment w prowadzonych w tej części miasta od dziesięciu lat działań rewitalizacyjnych pod hasłem „Gdynia OdNowa”, zaprojektowanych po konsultacjach z mieszkańcami. Efektem prac jest zbudowana pod ziemią sieć deszczówki, włącznie z pojemnym zbiornikiem retencyjnym. Przebudowana ulica Komierowskiego połączyła ulicę Morską z Opata Hackiego, co zdecydowanie usprawnia komunikację. Dla pieszych są szerokie i wygodne chodniki, dla kierowców - miejsca parkingowe. Poczucie bezpieczeństwa zapewniają wyniesione skrzyżowania. Koszt rewitalizacji osiedla ZOH to łącznie ponad 43 miliony złotych. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego wynosi 13 101 671,34 zł, natomiast dofinansowanie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - 12 043 197,44 zł. Blisko 20 milionów złotych to środki zainwestowane w rozwój osiedla przez gdyński samorząd.
Przystań Gdynia to sieć centrów sąsiedzkich tworzonych i prowadzonych we współpracy z mieszkańcami. To miejsca rozwijania pasji, poszerzania zainteresowań, nawiązywania nowych relacji i zacieśniania więzi, a także międzypokoleniowej integracji. Każdy chętny może poprowadzić zajęcia, wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez sąsiadów lub po prostu wpaść na kawę, lub herbatę.
Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera rozpędu. Wtedy to zaczęła się bowiem organizacja pierwszej placówki z sieci, Przystani Chylońska 237 w Cisowej, a zaraz po niej kolejnych - Lipowej 15 na Wielkim Kacku, Śmidowicza 49 w Oksywiu, i teraz Opata Hackiego 33 w Chyloni. W kolejnych latach planowane jest także otwarcie Przystani Widna 2A na Witominie.
Przystanie Opata Hackiego 33, Widna 2A oraz Śmidowicza 49 zostały zaprojektowane w ramach realizacji zadań Gdyńskiego Programu Rewitalizacji, finansowanego z programów europejskich, Urzędu Marszałkowskiego województwa Pomorskiego oraz budżetu Miasta Gdynia.