1369 (1069) 2019-06-07 - 2019-06-13

„Bursztynowe serce na dłoni” dla rodzin zastępczych

Gdyński Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej jest oceniany jako jeden z najlepszych w Polsce. Zatrudnieni w nim specjaliści – 15 koordynatorów pieczy, 3 pedagogów i 7 psychologów – są pomocą nie tylko w trudnych sytuacjach, ale także w zwykłej codzienności. W Gdyni od lat nie ma dużego domu dziecka.
Priorytetem polityki rodzinnej jest wsparcie w środowisku, czyli w domu. Jeśli sytuacja wymaga interwencji, dzieci trafiające do pieczy zastępczej umieszczane są w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka lub kameralnych placówkach instytucjonalnych (prowadzone są w specjalnie na ich potrzeby wynajmowanych domach, przy znacznym finansowym udziale miasta).
Specjalna kapituła „Bursztynowym sercem na dłoni” nagrodziła tych, którzy w wyjątkowy sposób otaczają opieką i dobrem dzieci nie mające szansy na dorastanie w swoim rodzinnym domu. Anna Rytelewska jest zawodową rodziną zastępczą dla Ani. Katarzyna i Remigiusz Kończykowie prowadzą placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego. Podarowali dzieciom to, co dla nich najważniejsze. Dom. W podziękowaniu za całe dobro, które czynią, właśnie wyróżnieni zostali „Bursztynowym sercem na dłoni”.

ikona