1369 (1069) 2019-06-07 - 2019-06-13

Tydzień Profilaktyki Uzależnień: Gry wideo a wychowanie i zdrowie

Temat gier wideo w kontekście wychowania i zdrowia należy do dość burzliwych. Niemalże codziennie rozmawia się o ich obecności w edukacji, w domu, w codziennym życiu człowieka (i tego młodego, i tego starszego) czy uzależnień od gier. To tylko kilka przykładów tematów łączących się z rozrywką cyfrową, a już na każdy z nich można by napisać osobny artykuł.
Gry wideo są elementem kultury współczesnej. Mogą opowiadać wzruszające historie, mogą pomóc się rozluźnić, zainspirować. Mogą jednak także wprawiać człowieka w konsternację lub zajmować zbyt wiele czasu. Co ważne, jednocześnie nie są ani złe, ani dobre. Są medium, które należy traktować z równą istotnością co telewizję, czy literaturę, ale pamiętając przy tym, że wszystkie z nich różnią się od siebie i mogą wymagać innego przygotowania ze strony użytkownika. Obcowanie z grami może okazać się dobrym tematem do rozmów o zdrowiu, codziennych problemach i popkulturze.
Na temat ten szczególnie warto zwracać uwagę teraz, gdy uzależnienie od gier wideo zostało zaklasyfikowane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako choroba. Wpis pojawi się w ICD-11, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Problem ten istnieje, lecz samego korzystania z gier nie należy od razu traktować z niepokojem. Także na stronie internetowej WHO możemy przeczytać, że problem dotyczy małej grupy graczy. Jeśli natomiast obawa z jakiegoś powodu się pojawia, rozmawiajmy o niej i przyjrzyjmy się jej. Dyskutujmy z bliskimi, a w razie wątpliwości skonsultujmy się ze specjalistą, który będzie mógł prawidłowo ocenić sytuację. Nawet jeśli okaże się, że danego przypadku ten problem nie dotyczy, rozmowa może być pierwszym krokiem do zdobycia nowych informacji.
Gry to potężne medium. Może ono czynić bardzo wiele dobrego, jak i jednocześnie niepokoić. Uczmy się, jak je prawidłowo wykorzystywać i jak bawić się z wykorzystaniem mediów w sposób zdrowy i korzystny.
Specyfika gier wideo i zdrowe korzystanie z nich to jeden z tematów Tygodnia Profilaktyki Uzależnień. W trakcie wydarzenia rozmawiać na dany temat będą także specjaliści, by odpowiednio wspierać gdynian w dobrym korzystaniu z tego medium – spotkania poprowadzi Piotr Prósinowski z Działu Profilaktyki OPiTU.
Kontakt:
Dział Profilaktyki OPiTU: profilaktyka@opitu.pl.
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne:
sekretariat@ppp1.edu.gdynia.pl,
sekretariat@ppp2.edu.gdynia.pl,
sekretariat@ppp3.edu.gdynia.pl.
Tydzień profilaktyki uzależnień rozpocznie się 7 czerwca w godz. 16.00-18.00 uliczną fetą na ul. Świętojańskiej i potrwa do 14 czerwca.
Harmonogram aktywności wraz z linkami do zapisów na warsztaty i spotkania znajduje sie na stronie wydarzenia na fb.

  • ikonaOpublikowano: 06.06.2019 11:18
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2019 11:19
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona