1370 (1070) 2019-06-14 - 2019-06-20

Jak nie czytają, jak czytają?

Uczniowie SP nr 18 z Gdyni posłuchali fragmentu „Mikołajka” René Goscinny'ego czytanego przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, fot. Kamil Złoch

Uczniowie SP nr 18 z Gdyni posłuchali fragmentu „Mikołajka” René Goscinny'ego czytanego przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, fot. Kamil Złoch

W różnych miejscach w całym kraju punktualnie w piątek o 10:00 dzieci zaczęły wspólne czytanie w ramach kampanii „Jak nie czytam, jak czytam”. Do promocji czytelnictwa przyłączyło się też 13 gdyńskich szkół, a w jednej z nich – Szkole Podstawowej nr 18 – fragment swojej ulubionej książki dla dzieci przeczytał najmłodszym także prezydent Gdyni.

Jak zaznaczają organizatorzy ogólnopolskiej kampanii, „młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli, a jednocześnie są przez dorosłych pouczani”. Dzięki akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w całej Polsce szkoły o tej samej porze dają dobry przykład wszystkim starszym, którzy rzadko sięgają po książki.

W piątek, punktualnie o 10:00 do tegorocznej, już czwartej edycji przyłączyło się aż 13 szkół z Gdyni, zarówno podstawówek, jak i szkół specjalnych oraz średnich. Założenie jest proste: każdy przygotowuje swój ulubiony tytuł, a później w większych grupach można czytać najciekawsze fragmenty. Razem z dziećmi czytali też nauczyciele i zaproszeni goście.

„Mikołajek” od prezydenta


W Szkole Podstawowej nr 18 do czytania przyłączył się prezydent Gdyni. Wojciech Szczurek przeczytał najmłodszym jeden z rozdziałów „Mikołajka” René Goscinny'ego - „Najmilszą pamiątkę”.

- Lekturę „Mikołajka” polecam wszystkim, bo gdy wy będziecie go czytali, to trochę jakbyście czytali sami o sobie. To bardzo mądra książka, z mądrym przesłaniem na końcu każdej części – uzasadnił swój wybór prezydent Wojciech Szczurek. - Na początku nauki w szkole książka wydaje się czymś trudnym, związanym z jakimś obowiązkiem. Jestem głęboko przekonany, że rok po roku będziecie odkrywać wielką przygodę z czytaniem. Książek jest dziś bardzo wiele i każdy może znaleźć taką, która go zainteresuje. Często są naszym powodem do dumy, gdy przeczytacie coś mądrego i możecie podzielić się z koleżanką lub kolegą nową wiedzą – zachęcał prezydent Gdyni.

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, fot. Kamil Złoch

Kilkaset tysięcy czytających


Sama kampania „Jak nie czytam, jak czytam” w zeszłym roku zaangażowała do wspólnego czytania ponad 400 tysięcy osób. Główny cel to budowanie pozytywnego wizerunku książki – tak, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek.

Dodatkowo szkoły mają też szansę na wygranie jednej z nagród ufundowanych przez sponsorów, czyli bonów pieniężnych na zakup książek. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.06.2019 13:55
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.06.2019 13:55
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona