1373 (1073) 2019-07-12 - 2019-07-25

25 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dzień otwarty lotniska na Babich Dołach

Pokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Babich Dołach zorganizowanego w ramach obchodów 25. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Impreza odbędzie się w sobotę 13 lipca. Start o godzinie 10.00. Wstęp wolny.

Program wydarzenia

12 lipca w kościele Garnizonowym na Oksywiu odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Lotników Morskich. Początek o godz. 9.00,
13 lipca na lotnisku w Babich Dołach odbędzie się Piknik Lotniczy.
Program wydarzenia:
  • godz. 9.30 – otwarcie wjazdu - brama od strony Pierwoszyna - na teren pokazu (tylko dla autobusów dedykowanej linii ZKM),
  • godz. 9.30 – otwarcie bramy „papieskiej”, ul. Zielona (tylko ruch pieszy i rowerowy, około 2,5 kilometra do miejsca pokazów),
  • godz. 9.30-16.00 – pokaz statyczny sprzętu wojskowego,
  • godz. 10.00 – uroczysty apel, wręczenie sztandaru wojskowego dla dowództwa BLMW,
  • godz. 11.30 - pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej,
  • godz. 13.00-16.00 – pokazy dynamiczne samolotów i śmigłowców.
Uwaga! Zamknięcie bramy dla wchodzących i wjeżdżających rowerem, od strony ulicy Zielonej o 15.00.
Pokazy dynamiczne: Biało-Czerwone Iskry, F-16, Su-22, Mi-24, W-3, W-3WARM, SH-2G, Mi-14PŁ.
Wystawa statyczna: MiG-29, Su-22, Mi-24, W-3PL, Mi-8, C-130E, C-295M,G550, BSR Orbiter, M28B 1R, W-3WARM, SH-2G, Mi-14PŁ, Mi-14PŁ/R.

Sztandar dla Dowództwa BLMW

Plany by Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymało sztandar, zrodziły się w minionym roku. Inicjatywę wsparło środowisko byłych lotników morskich.
Zawiązał się Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru, w którego skład weszli przedstawiciele stowarzyszeń byłych żołnierzy, a w szczególności „Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa”, „Morskiego klubu Gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP” oraz byłych dowódców Brygady Lotnictwa MW i władz samorządowych. Zgodę na ufundowanie sztandaru wyraził Minister Obrony Narodowej 9 stycznia 2019 roku.
Wręczenie sztandaru odbędzie się podczas pikniku lotniczego o godz. 10.00. Po będzie można zobaczyć pokaz musztry paradnej, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Ważne informacje

Dojazd autobusem ZKM Gdynia: do strefy pikniku będzie się można dostać bezpośrednio, specjalnie dedykowaną linią autobusową nr 300, której pierwszym przystankiem będzie Dworzec Główny PKP w Gdyni. Autobusy będą kursowały po trasie: pl. Konstytucji (PKP Gdynia) / ul. Wiśniewskiego / Estakada Kwiatkowskiego / ul. Derdowskiego (Kosakowo) / Urząd Gminy Kosakowo / Pierwoszyno /strefa pikniku, z częstotliwością 5-10 minut. Linia nr 300 jest linią taryfową i zatrzymuje się na każdym przystanku ZKM wzdłuż trasy. Obowiązują bilety. Około 14.30 odjedzie ostatni autobus z przystanku PKP Gdynia Główna w kierunku lotniska, natomiast ostatnie kursy powrotne odbędą się około godz. 17.00.
Przed wyruszeniem na piknik warto zapamiętać:
  • ulica Zielona, prowadząca do bramy „papieskiej” może być zakorkowana. Pamiętać należy, że samochód i tak trzeba będzie pozostawić na parkingu przed bramą, by dojść na teren pokazów (ok. 2,5 km). Dlatego rekomendujemy, jako najlepszy sposób dotarcia bezpośrednio do strefy pikniku, skorzystanie ze specjalnie dedykowanej linii autobusowej nr 300 ZKM Gdynia. Autobusy kursować będą z Dworca Gdynia Główna do miejsca pikniku,
  • nisko przelatujące samoloty odrzutowe to hałas - warto zadbać o słuch, szczególnie u dzieci,
  • piknik to wielogodzinna impreza, zadbajmy o wygodne buty i nawadnianie organizmu,
  • na lotnisku będzie strefa gastronomiczna,
  • w przypadku upału z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz krem do opalania z wysokim filtrem,
  • jeśli pogoda będzie kapryśna, warto pomyśleć o kurtce lub płaszczu przeciwdeszczowym,
  • warto ściągnąć na telefon mapę lotniska (dostępna na stronie blmw.wp.mil.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/GBLMW/), co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie pikniku.
Dla bezpieczeństwa załóg i współuczestników pikniku na lotnisko nie można wnosić żadnych napojów alkoholowych, niebezpiecznych narzędzi czy balonów. Nie jest to miejsce także dla dronów, czy innych swobodnie latających zabawek. Zakazane jest posługiwanie się wskaźnikami laserowymi, które mogłyby oślepić pilotów. Niestety, nie możemy również pozwolić na wejście psom i innym zwierzętom domowym, które zaniepokojone sporym hałasem mogłyby uciekać i stwarzać zagrożenie. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i współuczestników tego lotniczego święta.

Spotkanie z historią i nie tylko

O godzinie 13.00 rozpocznie się dynamiczny pokaz w powietrzu. Pokaz statyczny sprzętu wojskowego obejmować będzie kilkanaście statków powietrznych z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Nie zabraknie również pokazów sprzętu wojskowego eksploatowanego w bazach lotnictwa morskiego i zabezpieczającego operacje lotnicze, a także sprzętu z innych, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych.
Wyposażenie jednostki zaprezentują także żołnierze wojsk specjalnych z Formozy. Będzie można także „poflirtować” z historią. Pierwsza okazja to możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30. XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością, zaprzyjaźnionego z BLMW, puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel-rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga. Z pewnością będzie co oglądać.

  • ikonaOpublikowano: 11.07.2019 12:59
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.07.2019 13:02
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona