1373 (1073) 2019-07-12 - 2019-07-25

Centrum Nowoczesnego Seniora w „Jedynce”

To będzie miejsce, na jakie seniorzy z Gdyni czekają, jakiego potrzebują i na jakie zasługują. Tu zrealizują swoje pasje, tu podtrzymają dawne przyjaźnie i nawiążą nowe znajomości. W tym miejscu każdego dnia będą uczestniczyć w aktywnościach przygotowanych specjalnie dla nich i w odpowiedzi na ich oczekiwania.
Budynek zaprojektowany będzie zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego – dostępny dla osób w każdym wieku, z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.
Przy ul. 10 Lutego 26 powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora. Okalający placówkę teren pozostanie przestrzenią publiczną, do dyspozycji mieszkańców.
13 tysięcy aktywnych seniorów korzysta w Gdyni z oferty 6 miejskich klubów seniora i ponad 20 wspieranych przez miasto, uczestniczą w wykładach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Liczba osób chcących korzystać z przygotowanych przez samorząd możliwości spędzania czasu rośnie.
Odpowiadamy na tę potrzebę i tworzymy dla naszych seniorów coraz lepsze warunki: do spotkań, rozwijania zainteresowań, uczestnictwa w kulturze, dbania o zdrowie. Suma naszych wszystkich działań sprawia, że gdyńska polityka senioralna oceniana jest jako wzorcowa. Nieustannie ją rozwijamy, bo nikt w Gdyni nie ma wątpliwości, że doskonalenie każdej polityki społecznej to znakomita inwestycja w przyszłość. Dlatego uruchamiamy Centrum Nowoczesnego Seniora przy ul. 10 Lutego 26 – w samym centrum miasta. Na jego potrzeby zaadaptowany zostanie budynek najstarszej gdyńskiej placówki oświatowej. – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
Przestronne wnętrza zostaną zaaranżowane tak, by odpowiadały oczekiwaniom zgłaszanym przez seniorów m.in. w ramach Gdyńskiej Rady do spraw Seniorów czy w trakcie rozmów z pracownikami CAS. – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Gdynianki i gdynianie w wieku 60+ do dyspozycji będą mieli kawiarenkę z miejscem do tańca. Planowana jest widownia ze sceną. Dwie osobne sale (duża i mała) powstaną z myślą o organizacji zajęć ruchowych. Do tego – sale wykładowo-warsztatowe różnej wielkości, mogące pomieścić od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. W budynku urządzone zostaną pracownie artystyczne. Będzie sala z aneksem kuchennym oraz kawiarenka internetowa.
Budynek przeprojektowany będzie zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego – dostępny dla osób w każdym wieku, z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.
Nie mam wątpliwości, że Centrum Nowoczesnego Seniora i jego najbliższe otoczenie tchną w zmieniające się Śródmieście nowe życie. – mówi Wojciech Szczurek.
Laboratorium Innowacji Społecznych, we współpracy z Centrum Aktywności Seniora i w konsultacji z konserwatorem zabytków, przygotuje projekt adaptacji budynku na potrzeby CNS. Szacunkowy koszt prac, w tym zapewnienie pełnej dostępności (windy, podjazdy) jest szacowany obecnie na kwotę 10 mln zł. Ostateczny koszt znany będzie po opracowaniu dokumentacji. Centrum Nowoczesnego Seniora zaprosi mieszkańców w 2022 roku.

ikona