Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
1375 (1075) 2019-08-09 - 2019-08-22

Nadciąga Weekend Architektury

Weekend Architektury na stałe wpisał się już w kalendarz gdyńskich wydarzeń miejskich. W tym roku – w dniach 22-25 sierpnia – odbędzie się jego IX edycja. Osią narracji tegorocznego festiwalu jest hasło „Minimum”.
Wydarzenie, podobnie jak w ostatnich latach, będzie się składało z kilkunastu otwartych, bezpłatnych modułów, w których uczestniczyć będą mogli zarówno miłośnicy architektury, urbanistyki i „dizajnu”, jak również zainteresowani mieszkańcy oraz przebywający w mieście turyści. Gośćmi, w tym prelegentami i panelistami festiwalu będą znani architekci, eksperci oraz badacze historii architektury.

Architektura na filmowo
W ramach bloku Archi Film, obejrzymy takie obrazy jak m.in. „Duch Bauhausu” (2018), „REM” (2016), „Architektura Nieskończoności” (2018). Projekcje odbędą się w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) oraz Sali Teatralnej Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25). ARCHI Film to także znakomita okazja do rozmów i dyskusji nie tylko o filmie, ale także o miejscach, ludziach i architekturze najczęstszych bohaterach prezentowanych obrazów.

Architektura w kadrze
Fotografia architektoniczna przechodzi obecnie swój renesans. Dla wielu fotografów staje się swoistą filozofią twórczą, sposobem oszczędnego wyrazu własnego „ja”, własnej, bardzo osobistej estetyki „minimalizmu”, a zarazem kontestacją dominującego dziś konsumpcjonizmu, pędu do posiadania wszystkiego „naj”. Weekend Architektury proponuje wydarzenia zachęcające do współpracy grupy pasjonatów fotografii architektury modernistycznej, w tym wzajemnego poznania oraz dzielenia się z innymi twórczymi inspiracjami. Miłośników fotografii architektonicznej powinien zainteresować Otwarty Foto Spacer, wernisaż wystawy Gdyński Modernizm w Obiektywie, wieczorne projekcje oraz pokazy foto-filmowe.

Przestrzeń do dyskusji
Festiwal stwarza istotną płaszczyznę do rozmów oraz rozważań o współczesnej architekturze i przestrzeni miejskiej. I dzień Archi Prelekcji pt. „Życie między budynkami” (23 sierpnia, 12.00-16.30) będzie okazją do analizy różnych opcji i możliwości aktywizowania życia mieszkańców oraz przyciągania do miasta nowych, kreatywnych jednostek na przykładach z Polski i ze świata (udział wiceprezydenta ds. innowacji Michała Gucia, wizjonera miejskiego, architekta Jakuba Szczęsnego oraz liderów Urban Lab Gdynia czy stowarzyszenia Traffic Design).

Bliskie spotkania z architekturą współczesną
W ramach Archi Prelekcji odbędą się także dwa tematyczne panele dyskusyjne z udziałem architektów, urbanistów, planistów miejskich oraz badaczy architektury.
Tradycyjnie atrakcyjną ofertę „bliskich spotkań z architekturą” stanowi bogaty program otwartych spacerów architektonicznych, prowadzonych przez doświadczonych przewodników i ekspertów. W czasie spacerów pojawi się wiele okazji do poznania obiektów od środka oraz górnych tarasów kamienic modernistycznych.
Minimum X, Apartament Minimum, Życie między budynkami i Gdyński Modernizm w Obiektywie to tytuły wystaw, które będą stanowiły w tegorocznej edycji komplementarne tło wydarzeń festiwalowych, w tym inspirowane hasłem „MINIMUM”. Miejscem wystaw będzie m.in. Gdyńskie Centrum Filmowe (galeria, Forum Studenckie), Gdynia InfoBox (sala multimedialna), galeria w Miejskiej Informacji oraz partnerskie galerie „minimum” i przestrzenie wystawiennicze.
Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy.
Szczegóły: www.weekendarchitektury.pl.