1375 (1075) 2019-08-09 - 2019-08-22

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa otwarta do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę czasową „Przekaz” prezentującą działalność sceny alternatywnej w latach 80. ubiegłego wieku.
Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) do 29 września.
– na wystawę czasową „Piasek, woda, moda! Dawna Gdynia na plaży” w Galerii Klif to unikatowe fotografie życia towarzyskiego na gdyńskich plażach oraz modę lat 20. i 30. XX w.
– na wystawę poświęconą Barbarze Hoff, 6. z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.
Wystawa jest czynna do 20 października.
do 2 października na skwerze Kościuszki można oglądać wystawę: 75 zdjęć „Joachima” na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Wystawa pokazuje perspektywę gdynianina Joachima Joachimczyka ps. „Joachim”. Człowieka, który walczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji. W trakcie Powstania Warszawskiego był korespondentem wojennym.
Szczegóły www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) za­prasza:
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do rozmaitych miejsc na świecie;
– na wystawę czasową „Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”.
Wystawa czynna do 1 września.
Szczegóły na www.polska1.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej – ludziach, okrętach, dokonaniach – kształtowaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery;
– wystawy „Zbrojownia Muzeum Mary­narki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglow­ców”.
Szczegóły www.muzeummw.pl.
***
W witrynach Centrum Integracja (ul. Traugutta 2) można oglądać wystawę stałą fotografii „Spójrz mi w oczy”.
Wystawa jest efektem pleneru fotograficznego, który odbył się w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako element kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.
***
Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na wystawę „Kaligrafia – sztuka Słowa”. Większość prac nawiązuje do cytatu z Ewangelii św. Jana „Na początku było Słowo”. Prace prezentowane są w bibliotece do końca sierpnia.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art zaprasza na wystawę grafiki cyfrowej „2 + 7”, która odbędzie się w lokalu artystycznym „Tygiel” (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV) do 20 sierpnia w godz. 12.00-20.00.
***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni (ul. Władysław IV 51) zaprasza na wystawę „Przepostaciowienie”. Prace prezentują: Teresa Baranowska, Krystyna Bielecka, Jadwiga Filipczyk, Danuta Hencel, Barbara Letkiewicz, Ewa Lewandowska, Michał Owczarz, Renata Piekarska, Bogna Szpiller i Władysław Pitala.
Wystawę można oglądać do 16 sierpnia.
20 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż prac Michała Owczarza i Stanisława Sobczaka pt. „Ich Dwoje”.
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Kaszubskie narzędzia użytku codziennego” ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Jerzego Zająca. Wystawę można oglądać w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18) do 31 sierpnia w godzinach pracy.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art zaprasza na wystawę prac Wilgi Badowskiej „Ławica” do galerii „Profile” (ul. Wojewódzka 7). Wystawę można oglądać do 14 sierpnia w godzinach otwarcia galerii.
Więcej na www.eraartprofile.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art oraz Narodowe Muzeum Morskie zapraszają na wystawę tkaniny unikatowej „Barwy i Faktury” na fregatę „Dar Pomorza”. Swoje prace wykonane w różnych technikach zaprezentują: Wanda Frąckowska, Anna Greszczynska-Nowińska, Krystyna Gronowska-Wantuch, Maria Jędrzejczyk, Ewa Łukiewska, Barbara Polkowska-Ugwu, Helena Sadłek, Daria Sołtan-Krzyżyńska, Bernadeta Wdzięczna.
Wystawa trwa do 14 września.
Więcej na www.eraartprofile.pl.