1376 (1076) 2019-08-23 - 2019-08-29

Droga rowerowa przy ul. Morskiej będzie bezpieczniejsza

Gdynia to miasto przyjazne rowerzystom, a władze miejskie chętnie wspierają projekty związane m.in. z rozwojem infrastruktury rowerowej. Każda nowa inwestycja jest oceniana nie tylko pod kątem atrakcyjności, czy poprawienia mobilności. Priorytetem miasta jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko użytkownikom jednośladów, ale też pieszym.
„W ostatnich dniach media donosiły o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem rowerzystów na drodze rowerowej w okolicy ul. Morskiej 157. Wiemy o tych incydentach, dlatego też podjęliśmy błyskawiczne kroki, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie w tym rejonie” - tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Niebezpieczne zdarzenia polegały na tym, że jadący rowerzyści zahaczali lub zderzali się z ostrzegawczym słupkiem, zamontowanym na drodze rowerowej przy ul. Morskiej 157. Warto jednak przypomnieć dlaczego Zarząd Dróg i Zieleni zamontował w tym miejscu wspomniane słupki. Zgodnie z obowiązującym prawem, kierującemu samochodem zabrania się jazdy po chodniku, a mieszkańcy budynku przy ul. Morskiej 157 regularnie wjeżdżali na chodnik oraz drogę rowerową w celu dojazdu do swoich nielegalnych miejsc parkingowych. Ten proceder nie tylko powodował zniszczenia i rozjeżdżanie nowych nawierzchni drogi i chodnika. Było to bardzo groźne dla pieszych oraz rowerzystów, narażonych na potrącenie samochodem bezprawnie poruszającym się po ciągach rowerowo - pieszych.
Zarząd Dróg i Zieleni jest w trakcie przygotowywania projektu, który zakłada wprowadzenie nowych elementów poprawiających widoczność i bezpieczeństwo przejazdu w tym rejonie.
Zakres prac jakie wykona ZDiZ:
– na odcinku o długości ok. 200 m zostaną zamontowane nowe słupki, które będą niższe w stosunku do obecnych,
– wykonane z elastycznego materiału słupki będą w pomarańczowym kolorze z dodatkowymi odblaskami,
– zostanie wprowadzone dłuższe oznakowanie poziome,
– zostanie dodana dodatkowa linia osiowa rozdzielająca kierunki ruchu,
– zostaną zamontowane punktowe elementy odblaskowe.