1376 (1076) 2019-08-23 - 2019-08-29

Uszczelnimy domowe budżety

Specjaliści kolejny raz sprawdzą, którędy z budynków ucieka najwięcej ciepła i jak poprawić ich efektywność energetyczną, a dzięki temu – zaoszczędzić. Gdynia jesienią zorganizuje trzecią edycję projektu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”. Z fachowej rady skorzystają mieszkańcy 120 budynków wielorodzinnych.
Gdynianie znów zbadają swoje budynki i zobaczą, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Po raz trzeci miasto przeprowadzi projekt, który za pomocą termowizji wskaże słabe uszczelnienia i wady, które powodują straty ciepła w sezonie grzewczym.
Termowizja to zupełnie bezinwazyjna metoda diagnostyki. Urządzenie na wyświetlaczu wskazuje źródła ucieczki ciepła (np. nieszczelne okna, drzwi, podłogi) dodatkowo badana jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń (pod kątem pyłów czy wilgoci).
Docelowo właściciele i zarządcy budynków mają dowiedzieć się, w jaki sposób i w których elementach poprawić izolację i efektywność energetyczną, co bezpośrednio wpływa np. na koszty ogrzewania. Badanie jest szybkie i skuteczne, nie wymaga żadnej ingerencji w konstrukcję budynku ani pobierania próbek.
Podczas wcześniejszych edycji udało się już przebadać aż 350 budynków w różnych dzielnicach Gdyni – zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. W tym roku kolejne 120 przejdzie badanie termowizyjne.
Miasto Gdynia będzie wpółpracować przy realizacji projektu z PGE Energia Ciepła S.A. i OPEC.