1376 (1076) 2019-08-23 - 2019-08-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na wystawę stałą „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa otwarta do 31 grudnia 2024 r.
– na wystawę czasową „Przekaz” prezentującą działalność sceny alternatywnej w latach 80. ubiegłego wieku. Ekspozycję można oglądać do 29 września.
– na wystawę czasową „Piasek, woda, moda! Dawna Gdynia na plaży” w Galerii Klif to unikatowe fotografie życia towarzyskiego na gdyńskich plażach oraz modę lat 20. i 30. XX w.
– na wystawę poświęconą Barbarze Hoff, 6. z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych. Wystawa jest czynna do 20 października.
do 2 października na skwerze Kościuszki można oglądać wystawę: 75 zdjęć „Joachima” na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Wystawa pokazuje perspektywę gdynianina Joachima Joachimczyka ps. „Joachim”. Człowieka, który walczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji. W trakcie Powstania Warszawskiego był korespondentem wojennym.
Szczegóły www.muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) za­prasza:
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do rozmaitych miejsc na świecie;
– na wystawę czasową „Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”.
Wystawa czynna do 1 września.
Szczegóły na www.polska1.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej – ludziach, okrętach, dokonaniach – kształtowaniu się narodowej morskiej tożsamości oraz tradycji biało-czerwonej bandery;
– wystawy „Zbrojownia Muzeum Mary­narki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglow­ców”.
Szczegóły www.muzeummw.pl.
***
W witrynach Centrum Integracja (ul. Traugutta 2) można oglądać wystawę stałą fotografii „Spójrz mi w oczy”.
Wystawa jest efektem pleneru fotograficznego, który odbył się w Gdyńskiej Szkole Filmowej jako element kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.
***
Biblioteka z Pasją (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza na wystawę „Kaligrafia – sztuka Słowa”. Większość prac nawiązuje do cytatu z Ewangelii św. Jana „Na początku było Słowo”. Prace prezentowane są w bibliotece do końca sierpnia.
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają do obejrzenia wystawy zatytułowanej „Kaszubskie narzędzia użytku codziennego” ze zbiorów gdyńskiego kolekcjonera Jerzego Zająca. Wystawę można oglądać w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18) do 31 sierpnia w godzinach pracy.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża Era Art oraz Narodowe Muzeum Morskie zapraszają na fregatę „Dar Pomorza” na wystawę tkaniny unikatowej „Barwy i Faktury”. Swoje prace wykonane w różnych technikach prezentują: Wanda Frąckowska, Anna Greszczynska-Nowińska, Krystyna Gronowska-Wantuch, Maria Jędrzejczyk, Ewa Łukiewska, Barbara Polkowska-Ugwu, Helena Sadłek, Daria Sołtan-Krzyżyńska, Bernadeta Wdzięczna.
Wystawa trwa do 14 września.
Więcej na www.eraartprofile.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego „TYGIEL” (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV) na wystawę malarstwa Andrzeja Sochy „Gdańsk - złote wrota Rzeczypospolitej”.
Andrzej Socha uprawia malarstwo sztalugowe, pastel, akwarelę, rysunek, sztukę użytkową. Wystawiał w Paryżu, Szwajcarii, Litwie i innych. Jego prace znajdują się w wielu galeriach i w kolekcjach prywatnych.
Wystawę można oglądać do 15 października.
***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni (ul. Władysława 4/51) zaprasza na wystawę „Ich Dwoje”. Prace Michała OwczarzaStanisława Sobczaka można oglądać na do 10 września.