1394 (1094) 2020-01-10 - 2020-01-23

Gdyńska urologia w nowej odsłonie

Jego łączna powierzchnia to teraz blisko 430 metrów kwadratowych. Rocznie pomaga około 2500 pacjentom. A głównym zadaniem lekarzy, w tym miejscu, jest leczenie nowotworów i schorzeń m.in. nerek czy układu moczowego. Oddział Urologiczny został przeniesiony ze Szpitala św. Wincentego a Paulo do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Od dziś pacjenci i mieszkańcy mogą go zobaczyć w nowej odsłonie. Właśnie zakończyła się modernizacja pomieszczeń na jego potrzeby w redłowskim szpitalu. Realizacja prac kosztowała ponad 2,7 mln złotych.
W ramach modernizacji istniejące pomieszczenia dostosowano do potrzeb Oddziału Urologicznego. W ten sposób powstało dziewięć sal chorych. Trzy z nich są czteroosobowe – w tym jedna pooperacyjna, a kolejne dwie są trzyosobowe. Stworzono również trzy sale dwuosobowe oraz izolatkę. Łącznie pomieszczą one 25 osób (w tym cztery dziennego pobytu). Sam oddział ma powierzchnię 430 metrów kwadratowych i znajdują się tam także m.in.: pomieszczenie zabiegowe, punkt pielęgniarski, łazienki i toalety dla pacjentów, dyżurka lekarska oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze.
Zakres prac obejmował m.in. roboty elektryczne i wykończeniowe: malowanie, szpachlowanie, skuwanie glazury, montaż odbojnic oraz montaż paneli medycznych, kamer monitoringu i stolarki drzwiowej, a także prace sanitarne: odnawianie łazienek, toalet czy biały montaż.
Odmienione wnętrza są już w pełni dostępne dla pacjentów. Otwarcie Oddziału Urologicznego odbyło się w środę, 8 stycznia. W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawiciele samorządu województwa i władz Gdyni, zarząd Szpitali Pomorskich, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia oraz lekarze i personel z Oddziału Urologicznego Szpitala Morskiego im. PCK.