1394 (1094) 2020-01-10 - 2020-01-23

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Licytacje, koncerty, pokazy taneczne, a nawet przedstawienie teatralne. Najbliższy weekend 11 i 12 stycznia w Gdyni będzie wypełniony atrakcjami. Wszystko za sprawą 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze miasto tradycyjnie włącza się w tę szczytną akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcać będą trzy główne sztaby, które koordynują większość miejskich działań.

WOŚP2020

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. Już tylko kilka dni dzieli nas od radosnego i hucznego grania. Jak co roku cel zbiórki jest szczytny. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, który zapewni najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Akcja nie ominie również Gdyni. W mieście działają trzy sztaby, które z okazji finału przygotowały wiele atrakcji. W sumie w ramach wszystkich gdyńskich sztabów w zbiórce pomagać będzie ponad tysiąc wolontariuszy. Dodatkowo w orkiestrowe granie włączają się też szkoły, uczelnie oraz różnego rodzaju instytucje, zespoły czy firmy. Właśnie dlatego akcje związane z finałem WOŚP potrwają kilka dni. Jednak główne wydarzenia zaplanowano w weekend.

11 STYCZNIA
Wielkie granie rozpocznie się w sztabie In gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni, którego siedzibą będzie Centrum Riviera (ul. Górskiego 10). Moc atrakcji zaplanowano tam od godz. 10.00 do godz. 20.00. W przestrzeni centrum stanie orkiestrowa scena. Odbędą się na niej różnego rodzaju występy, licytacje oraz koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Myslovitz, który zagra o godz. 17.00. Wcześniej wystąpią też: zespół tańca irlandzkiego, gdyński chór Razzle Dazzle, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, gdański zespół Ortalion, Siergiej Kriuczkow z przyjaciółmi oraz Riverboat Ramblers. Nie zabraknie również licytacji orkiestrowych. Będzie można zdobyć m.in. kapelusz z Wenezueli Roberta Makłowicza wraz z jego podpisem. Dodatkowe atrakcje mieszkańcy znajdą także na terenie całego centrum handlowego. Zostanie tam rozstawionych około 20 stanowisk z różnego rodzaju aktywnościami, takimi jak: programowanie robotów i sterowanie nimi, budowanie z klocków Lego czy nauka programowania na drukarce 3D.
W tym sztabie pracuje 150 wolontariuszy. 12 stycznia będzie można ich spotkać na ulicach miasta oraz w Centrum Riviera – w części, gdzie przechodzi się do kawiarni.
11 stycznia atrakcje zaplanowano również w dwóch innych gdyńskich centrach handlowych. W Galerii Szperk, między godz. 11.00 a 20.00, odbędą się licytacje i loteria fantowa. Stanie też sklepik z gadżetami orkiestrowymi. Całość uświetnią występy wokalne, taneczne czy pokazy artystyczne – zarówno profesjonalistów, jak i dzieci z pobliskich szkół. Powstanie również kącik dziecięcy, aby każdy rodzic mógł zostawić dziecko pod profesjonalną opieką i cieszyć się przygotowanymi atrakcjami, bądź wziąć udział w warsztatach tanecznych. Podobnie będzie w Centrum Handlowym Klif. Tam w godz. 11.00-20.00 przygotowano pokazy tańca towarzyskiego, występy zespołów dziecięcych czy pokazy karate oraz capoeiry. Nie zabraknie również kwesty, stoiska z gadżetami WOŚP, licytacji i zabawy fantowej.
Biblioteka Gdynia zaprasza do wzięcia udziału w kiermaszu książek oraz licytacji, w której będzie można wygrać zostanie bibliotekarzem na jeden dzień.
Kiermasz odbędzie się w Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15) w godz. 10.00-14.00. W sprzedaży znajdą się zarówno książki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Cena każdej książki będzie zależała tylko i wyłącznie od jej nabywcy. W ten sposób czytelnicy sami zadecydują, jaką kwotę chcą przekazać na cel akcji charytatywnej. Pieniądze będą zbierane bezpośrednio do puszek WOŚP.
Zwycięzca bibliotecznej aukcji przez jeden dzień będzie mógł towarzyszyć zespołowi jednej z wybranych przez siebie gdyńskich bibliotek. Dokładny termin i miejsce „pracy” będzie ustalane ze zwycięzcą. Aukcja przeznaczona jest dla osób z całej Polski.
Sobotnie atrakcje zamknie wieczorny koncert zespołu szantowego Trzy Majtki, który odbędzie się 11 stycznia o godz. 21.00 w Contrast Cafe. Artyści zapewnią prawdziwe świąteczne granie.
Bilety cegiełki za minimum 15 złotych będzie można nabyć przy wejściu. Cały dochód z wejściówek zasili konto WOŚP.
12 STYCZNIA – FINAŁ
Drugi gdyński sztab działać będzie w Teatrze Miejskim (ul. Bema 26) i to właśnie on zapewni mieszkańcom większość atrakcji 12 stycznia, czyli w dniu 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie będzie w nim działać 450 wolontariuszy.
Jak na teatr przystało wszystkich gości czekają głównie kulturalne przeżycia. O godz. 13.00 grupa teatralna zagra spektakl „Orkiestra”. Opowiadać on będzie o naszym społeczeństwie: braku porozumienia między ludźmi, braku zasad moralnych i niedbałości w każdej dziedzinie życia. Scenariusz, tłumaczenie i reżyseria - Inessy Lerner. W spektaklu wykorzystane zostały fragmenty utworów rosyjskich autorów: A. Capika, G. Bugaewa, W. Piercowa i L. Natapowa. O godz. 14.15 na scenie popis taneczny dla Studio Tańca Fest. Wystąpią dwie grupy, które zaprezentują swoje najlepsze układy choreograficzne. Natomiast o godz. 14.40 wszyscy miłośnicy Williama Shakespeare’a będą mogli zobaczyć sztukę „Król Lear” w wykonaniu Formacji Artystycznej Osiedlowego Klubu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk” oraz Towarzystwa Miłośników Gdyni. O godz. 15.20 zaprezentuje się Studio Piosenki Rumia, a o godz. 16.10 Akademia Głosów Tradycji. Z kolei o godz. 16.30 wystąpi Studio Edukacji Muzycznej Impresja. W koncercie wezmą udział dzieci od 6 miesięcy do 6 lat. W programie zaplanowano układy ruchowe do piosenek i utworów muzycznych.
Dodatkowo między godz. 14.00 a 15.00 przed budynkiem będzie można zobaczyć z bliska i zajrzeć do wnętrza samochodów straży pożarnej oraz policji.
Główna atrakcja to tradycyjna miejska orkiestrowa licytacja. Rozpocznie się ona o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim, a w tym roku poprowadzi ją wiceprezydent Michał Guć. Do zdobycia będzie m.in.: walizka Arki Gdynia z podpisami piłkarzy, marynistyczna lampa od Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, walizka z logo 28. finału WOŚP, a także różnego rodzaju gadżety od gdyńskich klubów sportowych oraz vouchery do restauracji i hoteli.
W trzecim gdyńskim sztabie Gdynia dla Orkiestry w YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26) pracować będzie ponad 600 wolontariuszy. Będą zbierać pieniądze dla Orkiestry na ulicach miasta.
Ponadto sztab na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego zorganizuje sklepik z gadżetami WOŚP, loterię fantową, a także konsultacje z trenerem odżywiania. Częśc atrakcji zapewni również jednostka wojskowa. Wielkoorkiestrowy sklepik będzie działał też w YMCA Gdynia w godz. 9.00-22.00.
Gdynia dla Orkiestry prowadzi też aukcje na portalu Allegro na koncie GdyniadlaWOSP. Można zdobyć m.in.: koszulki z autografem Kamila Glika, kolacja z Januszem Palikotem, plakat Męskiego Grania z autografami artystów, rejs jachtem Copernicus, możliwość zostania bibliotekarzem, medal za obecność w Rejsie Niepodległości, zabytkowy termofor z kajuty kapitana „Daru Pomorza” czy vouchery do restauracji i hoteli.
Z Orkiestrą zagra również sam Uniwersytet Morski w Gdyni. Od godz. 12.00 do godz. 16.00 na Wydziale Nawigacyjnym (al. Jana Pawła II 3) zaplanowano gwiezdne pokazy w planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Seanse odbywać się będą o pełnych godzinach. Wszyscy chętni będą również mogli sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze manewrowym oraz symulatorze radarowo-nawigacyjnym. Na wydziale zagości również „Akademia Wellnes”, która będzie dokonywała pomiaru tkanki tłuszczowej na urządzeniu OMRON i wadze tradycyjnej.
Niedzielne atrakcje orkiestrowe przygotowało także Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27-31), które zaprasza do swojej kawiarenki w godz. 11.00-17.00. Nie zabraknie występów artystycznych. Wystapią: chór Redłowo-Słońce, „Orłowiacy” z Miejskiego Klubu Seniora Orłowo, „Perełki” Miejski Klub Seniora Witomino, państwo Maria i Józef Tusk – w muzycznym duecie, chór Związku Nauczycielstwa Polskiego „Gdynianki”, chór Centrum Aktywności Seniora „Camerton”, „Ależ Babki” Miejski Klub Seniora Chylonia oraz Studio Artystyczne Muza pod kierunkiem Agnieszki Łabudy-Wiatr.
W restauracji Róża Wiatrów (al. Jana Pawła II 2) w godz. 10.00-22.00 odbędzie się z kolei licytacje, zabawa fantowa, pokazy taneczno-wokalne, pokazy tańca towarzyskiego, muzyka na żywo, czy pokazy grup sportowych. Nie zabraknie również pokazu samby brazylijskiej Queens Of The Night czy sklepiku z gadżetami WOŚP. Licytacje poprowadzą Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (od godz. 15.00) oraz senator Sławomir Rybicki.
W zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowały się też gdyńskie szkoły.
10 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 44 (ul. mjr. Sucharskiego 10) w godz. 15.00-19.00 odbędą się: licytacje, turniej rodzinny piłki siatkowej, loterie fantowe, turniej siatkówki, konkursy i tańce. Nie zabraknie też stoisk z gadżetami i jedzeniem.
Tego samego dnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 17 (ul. Witomińska 25/27) zaplanowano sprzedaż upieczonych przez rodziców uczniów ciast oraz pieczonych przez nauczycieli gofrów. W bibliotece szkolnej odbędzie się loteria fantowa (każdy los wygrywa).
12 stycznia w godz. 10.30-15.30 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Dąbrowie (ul. Nagietkowa 73) działać będzie kawiarenka, w której będą sprzedawane ciasta, kawa i herbata przygotowywane przez rodziców i dzieci. Zaplanowano też dodatkowe atrakcje: konkurs talentów, loteria, wystawy prac uczniów, zajęcia sportowe oraz sklepik z gadżetami WOŚP.
Gdyńskie sztaby wciąż przyjmują przedmioty na licytacje. Jeśli ktoś w ten sposób chce pomóc Orkiestrze wystarczy, że zgłosi się do jednego z nich już teraz poprzez strony: sztab Gdynia dla Orkiestry (www.facebook.com/GdyniadlaOrkiestry), sztab w Teatrze Miejskim (www.facebook.com/WOSPTeatrMiejskiGdynia) oraz sztab In gremio (www.facebook.com/Sztab-WOŚP-In-gremio-Gdynia).
Przyjmowany jest każdy rodzaj wsparcia, od rzeczy na licytację, po ciepłe napoje dla wolontariuszy.

ikona