1398 (1098) 2020-02-14 - 2020-02-20

Tak świętowaliśmy 94. urodziny Gdyni

Blisko sto lat temu nad Bałtykiem zaczęło się rozwijać portowe miasto, do którego z całej Polski zjeżdżali ludzie, by szukać pracy, szczęścia i przestrzeni na rozwój. 10 lutego Gdynia świętowała 94. rocznicę nadania praw miejskich. Z okazji 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich 10 lutego 2020 roku przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki odbyły się centralne uroczystości z udziałem samorządu gdyńskiego, przedstawicieli Marynarki Wojennej oraz mieszkańców.

Oficjalne uroczystości//fot. Magdalena Śliżewska

Dzisiaj świętujemy urodziny naszego miasta – mówił prezydent Wojciech Szczurek. – To moment ważny, stąd uroczystości tutaj, przy pomniku Polski Morskiej. Dzisiaj uroczysta sesja Rady Miasta, ale świętujemy już od soboty, bo spotkaliśmy się z mieszkańcami w Gdynia Arenie na koncercie i pokazie filmowym. To bardzo ważne, abyśmy wszyscy tego dnia czuli wspólnotę. Patrzymy dzisiaj na historię naszego miasta, jak się zmienia, jak się pięknie rozwija. A to, co najważniejsze i co cieszy, to szczególna wspólnota mieszkańców.
W ramach uroczystości, w niedzielę 9 lutego w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odbyła się również uroczysta msza święta z wojskową asystą honorową.

Nowi laureaci gdyńskich wyróżnień

Znamy kolejnych laureatów medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – wyróżnień dla wybitnych gdynian – i nagrodzonych „Czasem Gdyni”, czyli autorów najlepszych ubiegłorocznych inwestycji. Rada Miasta tradycyjnie spotkała się na uroczystej, urodzinowej sesji w Teatrze Miejskim.

Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

W tym roku na scenie medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie – odebrały kolejne trzy osoby. To Beata Podlasek, Janusz Janowski i Janusz Kaszyński, których sylwetki prezentowaliśmy w „Ratuszu” nr 1397.

To osoby cieszące się wielkim szacunkiem i uznaniem w życiu naszego miasta. To cisi bohaterowie, chcemy ich pokazywać i prezentować ich postawy, także z nadzieją, że dobry przykład może wpływać na innych – podkreślił prezydent Wojciech Szczurek.
Czas Gdyni
Kolejne nagrody trafiły także do inwestorów, projektantów i architektów nadających kształt i formę inwestycjom na terenie miasta. „Czas Gdyni” od 1995 roku trafia w ręce autorów najciekawszych inwestycji. Samorząd dzięki nagrodzie śledzi na bieżąco nowe realizacje i docenia inwestorów za ich dokonania.
Nagrodę Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Investownia Spółka z o. o. za renowację i rozbudowę muszli koncertowej przy pl. Grunwaldzkim 1 i w kategorii Architektura dla projektu Balans Pracowni Projektowej (Bartosz Kisiel, Paulina Kisiel, Łukasz Pisarek).

Muszla//fot. z mat. pras.

Wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 „Czas Gdyni” przyznano firmie Polski Holding Nieruchomości Spółka z o. o. za przystań jachtową Marina Yacht Park przy ul. Arkadiusza Rybickiego 4c.
Wyróżnienie za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2019 w kategorii Architektura przyznano mgr inż. arch. Jerzemu Wolskiemu z Pracowni Wolski Architekci za budynki wielorodzinne z usługami SILVA przy ul. Bydgoskiej 5, 7A, 7B.
Wyróżnienie łączące kategorie Architektura i Inwestycja przyznano budynkowi administracyjno-biurowemu Franke Foodservice Systems Poland przy ul. Północnej 11. Inwestor Franke Foodservice Systems Poland Spółka z o. o., i w kategorii Architektura dla Tomasza Lubelskiego i Magdaleny Kalińskiej Pro-Invest Spółka z o.o.

Pięcioro małych gdynian urodzonych w święto miasta

W 94. urodziny miasta przybyło kilkoro nowych gdynian. 10 lutego w Szpitalu Morskim im. PCK urodziło się aż pięcioro maluchów. Trzech chłopców i dwie dziewczynki. To Joachim, Witold, Alicja Magdalena, Malwina oraz Adam. Tradycyjnie maluchy i ich mamy odwiedzili w szpitalu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Beata Szadziul – naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej, którzy wręczyli im drobne upominki.

Maluszki urodzone 10.10.2020//fot. z materiałów pras.
Jako pierwszy urodził się Joachim. Przyszedł na świat o godz. 7.46. Miał 55 cm i ważył 3480 g.
Następnie na świecie pojawił się Witold. Mierzył 57 cm i ważył 4050 g.
Jako trzecia urodziła się Alicja Magdalena. Przyszła na świat o godz. 9.41. Ważyła 3690 g i miała 55 cm.
Potem na świat przyszedł Adam. Mierzył 54 cm i ważył 3450 g.
Malwina
ważyła 3230 gramów i miała 55 cm.
Rodzicom gratulujemy.Życzenia z miasta i świata

Urodziny Gdyni już za nami. Tradycją są życzenia dla Gdyni i jej mieszkańców, które co roku składa prezydent Wojciech Szczurek. Mieszkańcy i przyjaciele naszego miasta odwdzięczyli się tym samym i również złożyli Gdyni pełne radości i miłości życzenia.
Miasto otrzymało wiele serdecznych życzeń od przyjaciół, partnerów, a przede wszystkim – od mieszkańców. Prezydent Wojciech Szczurek nie ukrywał swojego szczęścia:
– Kochani, przede wszystkim chciałbym podziękować bardzo serdecznie wszystkim tym, którzy z okazji tego święta, bardzo szczególnego dla nas, Gdynian, przesłali życzenia. To piękne, że pamiętacie o naszych urodzinach, że dobrze myślicie o Gdyni.Sto lat dla Gdyni od gdyńskich uczniów

O uczczeniu urodzin miasta nie zapomnieli również uczniowie gdyńskich szkół. Przygotowali oni z tej okazji wiele atrakcji. Były m.in. wystawy tematyczne, quiz, występy artystyczne oraz kartki z życzeniami dla jubilatki. A jak urodziny, to nie mogło również zabraknąć słodkiego poczęstunku.
Z okazji święta miasta gdyńskie szkoły zorganizowały urodzinowe akcje z wieloma niespodziankami. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć lokalnych akcentów i dobrej zabawy. To wspólna inicjatywa Forum Rad Rodziców, Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz młodych gdynian.
Huczne obchody odbyły się m.in. w Szkole Podstawowej nr 17 na Grabówku. Urodzinowe wydarzenia przygotował też Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 z Pogórza, gdzie m.in. przygotowano specjalną wystawę, a także odbył się pokaz wiązania węzłów żeglarskich. Swój wkład miała również Szkoła Podstawowa nr 37 oraz 17 Liceum Ogólnokształcące z Chwarzna-Wiczlina. Ich uczniowie przygotowali artystyczny happening, a także wystawy tematyczne. Atrakcje przygotowano także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 na Karwinach.
Świętowanie urodzin miasta nie skończyło się jednak tylko w szkolnych murach. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 spotkali się z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Młodzi gdynianie przekazali na jego ręce laurki z życzeniami dla miasta.


  • ikonaOpublikowano: 13.02.2020 14:53
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.02.2020 15:08
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona