1406 (1106) 2020-04-17 - 2020-04-23

Gdynia zakwitła na wiosnę

Nasze miasto po raz kolejny kwitnie i zazielenia się w czasie, gdy natura budzi się do życia. W tym roku, w ramach wiosennej edycji nasadzeń w Gdyni pojawi się 388 drzew i ponad 2000 krzewów. Wydział Ogrodnika Miasta czuwa nad realizacją pięknych rabat kwiatowych, gdyńskich łódeczek, a także sadzi nową zieleń.
Wiosna na dobre zawitała już do Gdyni. Kwitnące drzewa, krzewy i rośliny cebulowe wyrosły już na stałych miejskich rabatach, a także w nowych, założonych jesienią ubiegłego roku. W przestrzeni miejskiej widać ciemnoróżowe kwiaty wiśni, różowo-niebieskie hiacynty, a rozbudzona wiosna okazale pokazała się m.in. na zboczu węzła Franciszki Cegielskiej, gdzie rozkwitły łany żółtych żonkili w towarzystwie kwiatów forsycji. Piękne żonkile zakwitły też w fantazyjnej fali w pasie międzyjezdniowym przy ul. Płk. Dąbka i na al. Marsz. Piłsudskiego w pobliżu alei bukowej.
– Systematycznie zwiększamy ilość drzew, krzewów oraz miejskich terenów zielonych. To jeden z elementów zielonej strategii miasta, stawiamy na parki kieszonkowe, nasadzenia wiosenne i jesienne czy ogrody deszczowe. Myślimy o przyszłości, szukamy lokalizacji i rozwiązań, w których przestrzenie miejskie będą cieszyć oczy naszych mieszkańców, a jednocześnie dadzą im wyjątkowe miejsca odpoczynku wśród kwiatów, krzewów i drzew – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Na terenie miasta pojawiły się już pierwsze tegoroczne nasadzenia. Wokół gdyńskiej fontanny przy alei Jana Pawła II, królują bratki w ciepłych kolorach, od miodowego do bordowego, a na rabacie przed Urzędem Miasta, bratkami namalowany został zwycięski rysunek konkursu „Gdynia Malowana Kwiatami”. Rabata na skwerze Plymouth wzbogaciła się o różnokolorowe kwiaty jaskrów. Jaskry w dwóch zestawieniach zagościły także w gdyńskich łódkach przy ul. Świętojańskiej, natomiast wielkie rabaty na skwerze Kościuszki zyskały obwódki z pierwiosnków.
W ramach akcji zwiększania zielonej bazy miasta, przy ulicach pojawią się też nowe drzewa i krzewy. W Gdyni zostanie posadzonych 388 sztuk drzew, m.in. sosny: pospolita, bośniacka, czarna, wejmutka i limba, klon zwyczajny w kilku odmianach, dęby czerwony i szypułkowy, kasztanowiec czerwony, lipa drobnolistna „Greenspire”, leszczyna turecka, głogi, robinia akacjowa w odmianach „Bessoniana” i „Umbraculifera”, trzy gatunki wiśni, grujecznik japoński, brzoza pożyteczna, wierzba płacząca oraz jarząb pospolity. W przestrzeni miejskiej pojawi się również 2016 sztuk krzewów, reprezentowanych przez: dereń biały „Elegantissima", forsycję pośrednią „Spectabilis”, tawlinę jarzębolistną, pęcherznicę kalinolistną „Luteus”, hortensję bukietową „Limelight” i berberys Thunberga „Atropurpurea”.
Podczas wiosennej edycji nasadzeń, kwiaty, drzewa i krzewy posadzone zostaną przy ulicach: Wiczlińskiej, Chwarznieńskiej, Wielkopolskiej, Architektów, Redłowskiej, Żołnierzy Dywizji Kościuszkowskiej, Jana Pawła II, Baduszkowej, Białostockiej, Morskiej, Komandorskiej, Poprzecznej, płk. Dąbka, kmdr. Z. Horyda, adm. J. Unruga, al. Zwycięstwa oraz na skrzyżowaniach: ulic Stryjskiej i al. Zwycięstwa, a także Dantyszka i Niemojewskiego.
Mimo iż w tym roku nie można jeszcze korzystać z uroków tej wyjątkowej pory roku, kolorowe kwiatowe rabaty, świeżo posadzone krzewy i drzewa, dają mieszkańcom radość i nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli je podziwiać, spacerując ulicami naszego miasta.