1406 (1106) 2020-04-17 - 2020-04-23

Harcerze z Pomorza uruchomili zdalne korepetycje

Uszyli już ponad 7000 maseczek dla trójmiejskich szpitali, organizują transport sprzętu medycznego czy współpracują z ośrodkami pomocy społecznej przy zakupach dla seniorów. Teraz Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR na Pomorzu rozszerza działalność i przygotowuje się do uruchomienia zdalnych korepetycji dla dzieci i młodzieży.
Będzie to duże wsparcie dla nauczycieli, którzy z wielkim poświęceniem organizują teraz naukę przez internet. Rodzice i opiekunowie również zyskają w ten sposób pomoc, na przykład przy odrabianiu lekcji. Młodzi ludzie z ZHR kolejny raz stanęli na wysokości zadania, dzieląc się swoją wiedzą i czasem zupełnie bezinteresownie. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Informacje na temat zdalnych korepetycji można znaleźć m.in. na stronie internetowej edukacja.gdynia.pl.
W ramach Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, które zostało powołane w całej Polsce 11 marca 2020 roku w obliczu zagrożenia epidemiologicznego, Okręg Pomorski ZHR uruchamił zdalne korepetycje.
Siatka korepetycji obejmuje różne poziomy nauczania (klasy 1-3, 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe) i jest prowadzona zdalnie przez wolontariuszy – harcerzy i harcerki z pomorskiego oddziału Pogotowia ZHR. Zgłoszenia zapotrzebowania na korepetycje są przyjmowane za pośrednictwem strony edukacja.gdynia.pl, przy pomocy kalendarza online, do którego harcerze wpisują swoją dostępność, zakres materiału i narzędzia pracy, z których korzystają. Z samej Gdyni i terenu Kaszub do wolontaryjnej pomocy przy nauce innym uczniom zgłosiło się już 25 harcerek i harcerzy w wieku 17+.
Został również uruchomiony adres: korepetycje.zhr@edukacja.gdynia.pl.
– Uczniowie liceów i techników proponują swoją pomoc w szczególności ósmoklasistom, którzy powtarzają materiał przed egzaminami, a studenci – maturzystom, aby ci mogli jak najlepiej wykorzystać czas kwarantanny. – mówi Karolina Potrzebska, rzeczniczka prasowa pomorskiego sztabu Pogotowia Harcerzy i Harcerek.
Nawiązując do przedwojennej aktywności, Naczelnictwo ZHR powołało uchwałą 366/2 z 11 marca 2020 roku Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR. W każdym województwie powstał Sztab Pogotowia. Koordynatorem na Pomorzu została gdynianka, podharcmistrzyni Aleksandra Polakowska. W samej Gdyni do służby w Pogotowiu zgłosiło się ponad 30 instruktorek i instruktorów.
Harcerki i harcerze chętni do podjęcia służby w pogotowiu mogą aplikować przez internet: www.zhr.pl/pogotowie.
Polecamy obserwowanie profilu Okręg Pomorski ZHR na Facebooku, gdzie można na bieżąco śledzić aktywność pomocową harcerzy, m.in. wizyty w pomorskich szpitalach z uszytymi maseczkami. Można też wesprzeć zbiórkę na zakup materiałów niezbędnych do szycia maseczek.