1406 (1106) 2020-04-17 - 2020-04-23

Niosą pomoc uczniom wykluczonym cyfrowo

W związku z pandemią koronawirusa gdyńscy uczniowie uczą się zdalnie. Z pomocą profesjonalnych platform edukacyjnych, narzędzi do komunikacji, a przede wszystkim dzięki kreatywności gdyńskich nauczycieli i zaangażowaniu rodziców – mimo odległości od szkoły – dzieci i młodzież wciąż są blisko wiedzy. W niektórych domach z różnych powodów barierą jest jednak wykluczenie cyfrowe. Miasto i gdyński biznes spieszą z pomocą. Gdyńskich uczniów wsparły dotąd Galeria Klif, Refinitiv, Port Gdynia oraz Centrum Riviera. A to nie koniec.
– Od wielu lat w gdyńskich placówkach oświatowych kupowaliśmy, wyposażaliśmy szkoły w komputery, dzięki temu od początku wprowadzenia edukacji zdalnej mogliśmy wiele z tych komputerów wypożyczyć bezpłatnie uczniom i nauczycielom, którzy z różnych względów tego rodzaju narzędzi w domu nie posiadali. W najbliższych dniach do uczniów i nauczycieli trafi kolejne kilkaset komputerów. Wiele z nich miasto po prostu kupi. Mamy też wsparcie od gdyńskiego biznesu, od firm, które postanowiły wesprzeć nas w tej sytuacji. Dlatego duża pula tabletów i komputerów trafi do potrzebujących dzięki wsparciu gdyńskiego biznesu, za co warto w tym momencie podziękować. Ale zamierzamy skorzystać też z dofinansowania z programu ministerialnego Ministerstwa Cyfryzacji. – mówi wiceprezydent ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.
Kwota dofinansowania ministerialnego, na którą miasto może liczyć, to ok. 100 000 zł. Program umożliwia zakup komputerów właśnie m.in. dla uczniów wykluczonych cyfrowo. Miasto przeznaczy te środki na zakup 40 laptopów. Oprócz tego wyasygnowało środki w wysokości 150 000 zł na zakup 60 sztuk sprzętu.
Zapotrzebowanie wśród uczniów i nauczycieli na sprzęt cyfrowy to ok. 300 sztuk.
Gdynianie niejednokrotnie pokazują, że mają wielkie serce. Podobnie rzecz ma się z gdyńskimi firmami. Po szpitalach i służbach medycznych, którym firmy okazały ogromne wsparcie, przyszedł czas na potrzebujące dzieci i młodzież. Centrum Handlowe Klif przekazało na potrzeby dzieci i młodzieży 190 tabletów. Na pomoc ruszył też Refinitiv oraz Centrum Riviera. Spółka Refinitiv przekazała już pierwszą transzę komputerów (56 sztuk), a Inżynierowie z działu IT Refinitiv dodatkowo przygotowali laptopy dla potrzeb zdalnej nauki. Centrum Riviera przekazało na rzecz gdyńskich uczniów 25 sztuk sprzętu.
Do akcji dołączył Media Expert z Galerii Klif, który ufundował zestawy słuchawkowe (120 sztuk).
Łączna wartość przekazanych sprzętów wyniosła 10 tys. Euro. Urządzenia trafią też do dzieci z rodzin znajdujących się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.