1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

4,5 miliona z Gdyni na walkę z koronawirusem

Do tej pory Gdynia na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa przeznaczyła aż 4,5 mln zł. Środki z budżetu miasta pozwoliły na wsparcie szpitali i służb medycznych, zorganizowanie pomocy prawnej dla firm, zaopatrzenie uczniów w komputery, dezynfekcje przestrzeni publicznych czy zabezpieczenie pracowników miejskich służb. Działa też Falochron, czyli miejski program kryzysowego wsparcia dla różnych gałęzi życia społecznego.
Kryzys wywołany pandemią wymaga szybkiej reakcji. Nie tylko ze strony społeczeństwa, ale też biznesu i samorządu – dobre decyzje mogą pozwolić na szybki powrót do normalności i uniknięcie dalszych problemów. Gdynia aktywnie działa w tej kwestii od samego początku, wdraża rozwiązania i angażuje środki na walkę z koronawirusem.
Miasto zdecydowało m.in. o przełożeniu imprez masowych, zadbało o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji publicznej. Pojawiły się też pierwsze ulgi i zwolnienia z opłat dla przedsiębiorców, którzy walczą o finansowe przetrwanie. Wreszcie uruchomiono miejskie programy wsparcia m.in. dla biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i edukacji, które nazwano Falochronami.
W ślad za tymi zmianami idą też konkretne pieniądze – środki z budżetu miasta regularnie pomagają instytucjom, które pomocy potrzebują najpilniej – np. szpitalom. Suma, którą Gdynia zainwestowała do tej pory w walkę ze skutkami pandemii, wciąż rośnie.
Samorząd szuka nowych rozwiązań. Sytuacja jest dynamiczna, kolejne dni i tygodnie mogą przynieść nowe potrzeby.