1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

Jeże na Dąbrowie będą bezpieczniejsze

Na ulicy Miętowej pojawił się nietypowy znak drogowy. Ostrzega kierowców, że w tej lokalizacji można napotkać wędrujące jeże, które często giną pod kołami rozpędzonych aut. Los populacji tych ssaków wzięła w swoje ręce mieszkanka Dąbrowy, zgłaszając do Budżetu Obywatelskiego 2019 wniosek o ustawienie znaku ostrzegawczego „Uwaga jeże”.
W zeszłorocznej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego wniosek pani Gabrieli Czaplewskiej zyskał poparcie i głosy mieszkańców, którzy również zauważyli potrzebę ochrony tych małych ssaków. Znak ostrzegawczy ma bowiem skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu i uwrażliwić ich na kwestie ochrony zwierząt, które żyją w mieście na terenach zielonych.
Wcześniej Zarząd Dróg i Zieleni umieścił znak ostrzegawczy dotyczący żab przy ulicy Sokoła. Znak ostrzegawczy dotyczący jeży będzie pierwszym tego typu znakiem w Gdyni. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego składa się on z dwóch części. Pod tarczą znaku pionowego A-30, na której widnieje wykrzyknik, jest umieszczona prostokątna tabliczka z nazwą „Jeże”.
Koszt realizacji tego zadania to 1182 zł.