1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

Nowa droga życia w czasie pandemii

Wiosna i lato to najbardziej popularny czas do zawierania małżeństw. Wiele par do tego wyjątkowego dnia przygotowuje się nawet kilka lat, planując szczegółowo m.in. liczbę gości, rezerwację sali czy oprawę muzyczną. Każda z nich ma swoje wymarzone wyobrażenie o tej uroczystości.
W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii koronawirusa rząd wprowadził wiele obostrzeń i ograniczeń. Nasze życie prywatne, rodzinne czy służbowe dalekie jest od tego, które do tej pory uważaliśmy za normalne. Nowa sytuacja wymusza na nas nowe zachowania, wpływa tak naprawdę na każdą sferę naszego życia, na nasze decyzje, również te najważniejsze, jak zmiana stanu cywilnego.
25 marca na terenie całego kraju wprowadzony został zakaz organizacji imprez i wszelkich zgromadzeń powyżej 2 osób, za wyjątkiem spotkań i wydarzeń, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny. Ograniczono m.in. działalność hoteli, miejsc noclegowych, lokali gastronomicznych, kosmetycznych i fryzjerskich. Zamknięto lasy, parki, skwery, plaże i zieleńce. Wprowadzono także limity osób przebywających w miejscach kultu religijnego. W kościele poza duchownym odprawiającym msze może znajdować się 5 osób. Dotyczy to m.in. ślubów. Restrykcje nie ominęły także uroczystości ślubnych odbywających się w Urzędach Stanu Cywilnego. W Gdyni poza urzędnikiem i parą młodą obecni mogą być świadkowie i fotograf.
Czy w związku z tym mniej par decyduje się na ślub? Okazuje się, że niekoniecznie. W okresie od 13 marca do 16 kwietnia w gdyńskim USC odbyło się trzydzieści ślubów. Siedem par zdecydowało się odwołać uroczystość, a osiem zmieniło termin na późniejszy. Natomiast para, która planowała ceremonię poza urzędem, postanowiła powiedzieć sobie „tak” po wakacjach. W tym czasie w Gdyni zawarte zostały trzy śluby kościelne. Porównując ten sam okres w roku ubiegłym, można zauważyć, że różnic w ilości udzielanych ślubów nie ma. Wtedy również trzydzieści par rozpoczęło nowy etap w swoim życiu.
Od 20 kwietnia złagodzeniu uległa część obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Na dalszych etapach otwierane będą kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi. Przyszłym młodym parom pozostaje uroczystość w skromnym gronie albo przełożenie jej na bardziej bezpieczny okres.

ikona