1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

Posiłki prosto do domów dla najbardziej potrzebujących

Każdego dnia 160 potrzebujących gdynianek i gdynian otrzymuje, prosto do domu, posiłki interwencyjne. Zapewnia je Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, a dostarczają pracownicy Spółdzielni Socjalnej „Razem”. Za każdym razem robią jednak coś więcej: upewniają się, że osoba, do której przychodzą, ma się dobrze.
W tym roku gdyńska Spółdzielnia Socjalna „Razem” obchodzi 10-lecie. Jej oferta to – do niedawna – usługi caterignowe, a cel – niezmienny – aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Od początku współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni, zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami i zapewniając wyżywienie podopiecznym np. środowiskowych domów pomocy, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej czy Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Chwarznieńska 93. Oprócz tego – posiłki dla szkół czy przedszkoli.
Pandemia koronawirusa przemodelowała jednak działalność spółdzielni. Zamknięto placówki edukacyjne oraz dzienne placówki zapewniające opiekę oraz wsparcie pomocy społecznej.
– Jednocześnie pojawiła się potrzeba zapewnienia posiłków osobom, które z powodu stanu zdrowia czy wieku nie mogą czy nie powinny wychodzić teraz z domu, bo są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem, podopiecznym środowiskowych domów pomocy, dziennego domu pomocy społecznej i świetlic opiekuńczych, pozostającym w swoich domach – wylicza Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. ­
Pracownicy Spółdzielni „Razem” dostarczają indywidualne posiłki pod około 160 pojedynczych adresów. Docierają do osób, które zgłosiły zapotrzebowanie np. dzwoniąc do dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej. Jedzenie przekazywane jest w drzwiach, czasami pozostawiane przed nimi – ale z zachowaniem kontaktu wzrokowego. To ważne, bo czasami odwiedzana osoba chce o coś zapytać, umówić na inny termin.
Przygotowywane też są pakiety żywnościowe z prowiantem suchym, z którego można samodzielnie przygotować posiłki, w ilości wystarczającej na kilka dni. Te pakiety żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostarczają osobom w kwarantannie.

ikona